Autodesk Inventor 2013 a zpracování mračna bodů z 3D scanneru
Nová verze Autodesk Inventoru s označením 2013 poskytuje svým uživatelům zcela novou funkci pro načtení mračna bodů. V Inventoru obdobný nástroj s rozvojem nových technologií pro získávání 3D geometri…
Nová verze Autodesk Inventoru s označením 2013 poskytuje svým uživatelům zcela novou funkci pro načtení mračna bodů. V Inventoru obdobný nástroj s rozvojem nových technologií pro získávání 3D geometrie, již poměrně scházel. Konkrétně se jedná o postupy a zpracování dat získávaných zařízeními pro snímání 3D geometrie v podobě mračna bodů. Základem těchto pokročilých funkčností aplikace je její schopnost importovat a dostatečně rychle zobrazit řádově statisíce až miliony samostatných bodů v pracovní ploše.
Export dat ze 3D scanneru ATOS, respektive z volně dostupného software GOM Inspect
Autodesk integroval pro tyto potřeby do aplikace novou sadu nástrojů pracujících na úrovni tvorby součástí. Z diskusí a představení těchto funkčností jsem měl pocit, že je hlavím cílem modernizace propojení zařízení a dat z oblasti stavebních a geodetických měření a lze jen spekulovat, kudy se bude dále rozvoj této funkčnosti ubírat. Jistě se v současnosti jedná pouze o základní modul, který bude Autodesk dále rozvíjet na základě konkretizovaných požadavků svých uživatelů. Hlavním důvodem v současné době ještě bezesporu je, že cena zařízení pro 3D digitalizaci je vysoká a konverze polygonálních ploch na běžně používané NURBS plochy je poměrně obtížná.
Data v tomto případě nejsou čistě ASCII, ale obsahují perex
Pro první test schopností 3D modulu byl zvolen náš model oblíbené sovy pořízené pomocí scanneru ATOS. Model sto milimetrů vysoké umělecké sošky ze skla má bezmála půl milionu bodů, které charakterizují její geometrii se setinovou přesností. Data byla převzata importem z volně dostupného software GOM inspect, který obsahuje současně polygonizační a komparační modul.
Prvním významným problémem je vždy formát dat. Obě aplikace mají sice podporu řady formátů. Ovšem jak to již v technické praxi bývá není ASCII jako ASCII. Velkou výhodou těchto výměnných formátů je ovšem jejich velmi stručný textový zápis, který lze modifikovat podle potřeby v ASCII editoru. V našem případě bylo nutné vypustit pro načtení do Autodesk Inventuru z dat perex Sova_scan na všech řádcích pomocí příkazu najdi a nahraď.