SOUTĚŽ – Sdílení konstrukční dokumentace mimo konstrukci – Webinář Data Management #3
Námatkou vzpomeňme rizika plynoucí z časových prodlev při distribuci změněné dokumentace do TPV, nákupu a výroby, nebo dopad na efektivitu konstruktéra v momentě kdy mu v průběhu řešení zásadního kons…
Námatkou vzpomeňme rizika plynoucí z časových prodlev při distribuci změněné dokumentace do TPV, nákupu a výroby, nebo dopad na efektivitu konstruktéra v momentě kdy mu v průběhu řešení zásadního konstrukčního problému pětkrát za hodinu zazvoní telefon s požadavkem na dohledání výkresu a odeslání mailem do obchodního oddělení. Konstruktéři jsou od přírody lidé ochotní a požadavku rádi obratem vyhoví, na druhou stranu neustálé přerušování myšlenkových pochodů asi nijak pozitivní efekt na kvalitu konstrukce taky mít nebude. Mimochodem přidám zajímavé číslo – průzkumy ukazují, že v průměru konstruktér věnuje až 40% pracovní doby činnostem bez přidané hodnoty. Velkou část toho tvoří právě administrativa spojená s distribucí dokumentace…
Zpřístupnění konstrukční dokumentace formou sdíleného adresáře na společném serveru je obvykle dočasným řešením. Důvodů může být víc, pomineme-li obligátní nemožnost pracovat s nativními daty CAD na kancelářských počítačích, tím nejzásadnějším bude schopnost porozumět konstrukčním datům ve zmyslu vyhledávání a relevantnosti dat. Jinak řečeno, v současnosti je struktura konstrukčních dat pro ne-konstrukční profese poměrně komplikovaná a pokud konzument dat není amatérským nadšencem moderních 3D CAD aplikací, jeho schopnost zorientovat se a dohledat potřebnou informaci v souborové struktuře bez dodatečných atributů zůstává nadlidským úkolem. Zatímco konstrukce pracuje s modelem, výkresy, daty ze simulací a analýz zkrátka a dobře s jednotlivými soubory, obchod, nákup, MTZ, TPV, výroba pracují ve struktuře výrobek -> komponenty -> příslušná dokumentace. Typická struktura udržovaná v MRP/TPV systému (položky, kusovníky), velice těžko udržitelná nad standardním souborovým systémem Windows. Prvotní pokus o sdílení konstrukční dokumentace dříve nebo později končí opět telefonáty a E-maily do konstrukce s dotazy kde hledaná dokumentace na serveru vlastně leží. Dobrý pokus ale nakonec vede zpátky k starému „systému“.
Požadavky na strukturu dat a stejně tak rozsah informací jsou tedy různé a moderní PDM systém by měl být schopen pomoct každému uživateli jednoduše a srozumitelně potřebnou informaci najít. Jednoduchost v takové míře, aby pro mě jako uživatele bylo jednodušší použít PDM než zvedat telefon a volat konstruktéra, srozumitelnost tak abych porozuměl nalezeným datům, mohl se na ně spolehnout a využít pro svoji další práci.
Předposlední seminář k Autodesk Vault bude tedy věnován problematice sdílení a distribuce technické dokumentace mimo konstrukci. Jelikož téma bude především pro nekonstruktéry, je webinář vhodný prakticky pro koholiv kdo potřebuje ke své práci data z konstrukce a to je v moderní organizaci téměř každý. Nezapomeňte tedy přizvat i vaše kolegy a my se budeme těšit na početnou účast.