portál uživatelů
softwarů Autodesk

Základní operace nad mračnem bodů v Autodesk Inventoru 2013

Strojírenství

Nabídka nových funkcí v Autodesk Inventoru 2013 zahrnuje také možnost načtení mraku bodů z různých typů datových formátů. Autodesk Inventor nabízí navíc některé základní funkce pro práci s tímto mračn…

Základní operace nad mračnem bodů v Autodesk Inventoru 2013

Nabídka nových funkcí v Autodesk Inventoru 2013 zahrnuje také možnost načtení mraku bodů z různých typů datových formátů. Autodesk Inventor nabízí navíc některé základní funkce pro práci s tímto mračnem a umožňuje využít body jako podklad pro konstrukci objektů.

Načtení několika skupin mračen bodů v Autodesk Inventoru

Načtené mračno bodů je vždy zobrazeno v Inventoru jako definovaná samostatná skupina objektů v prohlížeči součástí. Tato skupina je zobrazena v závislosti na prvotním importu a výchozím názvu souboru. Pomocí pravého tlačítka myši lze využít v první řadě některé z funkcí pro měření. Měření využijeme pro kontrolu základních vzdáleností v rámci objektů. Je nutné si ovšem uvědomit že přesnost měření se vždy odvíjí od kvality digitalizace.

Nástroje pro měření

Pro zjednodušení struktury importovaných bodů při jejich zpracování je v Autodesk Inventoru k dispozici proporcionální ořezávací box. Ten umožňuje v prostoru zvolit pouze požadovanou oblast, kterou aktuálně využíváme pro práci. Zjednodušuje se nejen výpočet v případě velkého množství bodů, tak se zlepšuje orientace v komplikovaných mračnech. Vybraná oblast mračna bodů je identifikována v prohlížeči součástí symbolem.

Definice ořezávacího boxu

Pro případné zpracování vlastního mračna bodů Autodesk Inventor ve verzi 2013 nabízí aktuálně pouze standardní funkce. Osobně považuji integraci práce s mračnem bodů za první krok vývoje této funkčnosti, kterou zřejmě ovlivní především uživatelé. V současné době lze pouze spekulovat, jestli se rozšiřující nástroje pro polygonizaci a optimalizaci mračna bodů objeví na Autodesk Labs.

Symbolické znázornění výběru v prohlížeči součástí

Pro práci s podkladovými body lze využít několik základních postupů, které vychází z tvorby náčrtů a ploch v Autodesk Inventoru. Pro jednoduchou ukázku je zvolen postup vytvoření 3D záplaty. Ta je realizována s využitím polygonu a definičních hran konstruovaných v prostřední 3D náčrtu.

Definice pracovních bodů úsečky

Načtené body jsou pouze podkladové, pro další konstrukci je nutné v jejich struktuře napřed vytvořit pracovní body, které jsou zachyceny na jednotlivé reference. Práce s mračnem bodů se tak podobá například zpracování převzatých ploch.

Definice pracovních bodů polygonu a záplaty

Pracovní body vytváříme jako samostatné objekty standardní funkcí Autodesk Inventoru. Nástroj se zachytává vždy nejbližšího bodu na podkladovém mračnu. Z tohoto důvodu musíme poměrně citlivě pracovat s funkcí pro řízení velikosti zobrazení. 

Vytvoření 3D náčrtu

Jednotlivé pracovní body je možné již využít pro libovolnou konstrukční operaci. V našem případě je určité množství bodů překlenuto jedním samostatným polygonem. Hrany polygonu jsou definovány pomocí 3D náčrtu, který je konstruován mezi třemi body.

Vytvoření plošné záplaty

Finální záplata je vytvořena bez přechodů vůči sousedním segmentům ploch. Lze samozřejmě při této manuální polygonizaci využít i vyhlazených návazností.