Autodesk Inventor – Náležitosti výkresu – popisové pole – čast 2.
V předchozím dílu tohoto článku bylo popsáno editování popisového pole (PP) a napojení textu na iVlastnosti modelu. Co ovšem s parametry, které nejsou zahrnuty v iVlastnostech? Jako vzorový parametr s…
V předchozím dílu tohoto článku bylo popsáno editování popisového pole (PP) a napojení textu na iVlastnosti modelu. Co ovšem s parametry, které nejsou zahrnuty v iVlastnostech? Jako vzorový parametr si vybereme měřítko. Tato hodnota nejde jen tak jednoduše vložit do popisového pole.
V AutoCADu na to je PP přizpůsobeno. Vše se zadává manuálně přes dialogové okno, které se otevře ve chvíli vložení PP. V Inventoru se tato funkce jmenuje zadání s výzvou.
Zadání s výzvou
V prostředí pro editaci PP (viz předchozí článek) klikneme pravým tlačítkem na text, který chceme převést na zadání s výzvou a zvolíme položku upravit text (obr. 1).
Obr. 1 – editace textu
V otevřeném okně smažeme jakýkoliv objevivší se text. Podle obr. 2 klikneme na roletku (bod 1) a vybereme položku zadání s výzvou. Do textového pole (bod 2 na obr. 2) vepíšeme výzvu, která se má zobrazit uživateli (Typicky název vlastnosti – vepisovat věty typu „Zde zadejte prosím měřítko“ je zbytečně zdlouhavé).
Obr. 2 – zadání s výzvou
Okno (obr. 3) se poté zobrazí při vložení PP do prázdného výkresu, případně při vytvoření nového souboru ze šablony, která tohle PP defaultně obsahuje.
Pokud jedno PP obsahuje výzev více, budou všechny obsaženy v tomto okně.
Obr. 3 – dialogové okno pro zadání s výzvou
Jestliže jsme nuceni z jakéhokoliv důvodu hodnoty obsažené v popisovém poli modifikovat, stačí kliknout pravým tlačítkem na textové pole pod položkou PP v obsahu listu (obr. 4).
Obr. 4 – editace zadání s výzvou
Obrázky, loga
Velmi běžnou součástí PP jsou různé symboly, loga společností či škol, obrázky atd.
Pro začátek si připravíme obrázek v jednom z podporovaných formátů. Verze 2012 a starší zvládnou vložit pouze čistou bitmapu (BMP). Verze 2013 je již v tomto zdatnější a zvládne i běžnější formáty (BMP, GIF, JPG, PNG, TIF).
Obr. 5 – vložení obrázku
Rozlišení obrázku přizpůsobíme plánované velikosti při tisku. Je zbytečné, aby měl obrázek rozlišení v tisícových hodnotách.
Pokud chceme mít obrázek ve vytištěné podobě ve velikosti 2 x 2cm a běžná tisková kvalita by měla být alespoň 300dpi, tak nám vychází rozlišení 600 x 600px.
Obr. 6 – vložení obrázku
V prostředí pro editaci PP klikneme na panelu nástrojů na příkaz vložit obrázek (obr. 5). Poté musíme do prostoru, kde chceme vložit obrázek načrtnout obdélník. Až poté se zobrazí okno pro vybrání konkrétního souboru.
V dialogovém okně pro volbu souboru nalezneme důležitou položku „Připojit“.
Pokud je tato položka zaškrtnuta, tak se obrázek do výkresu jen připojí a fyzicky v souboru výkresu nebude obsažen. V této situaci tudíž vznikne problém, pokud dojde ke ztrátě či přesunu původního souboru. Pokud tedy někomu pošleme tento výkres bez souboru obrázku, tak se bude neustále dožadovat napojení na obrázek. Ten sice bude stále zobrazen, ale nepůjde nijak upravit a uživatele bude obtěžovat hláška o znovu-připojení souboru.
Pokud položka zaškrtnuta není, tak se obrázek vloží přímo do výkresu a je s ním pevně spojen. Nevýhodou je poté nutná manuální změna obrázku například při změně loga společnosti – majitele výkresů.