Autodesk Inventor – Náležitosti výkresu – popisové pole – čast 3.
V předchozím díle byla popsána problematika zadání s výzvou a vkládání obrázku. V tomto díle se podíváme na situaci, kdy je nutné popisové pole (PP) vložit lehce do jiného, než do rohového bodu. Tento…
V předchozím díle byla popsána problematika zadání s výzvou a vkládání obrázku. V tomto díle se podíváme na situaci, kdy je nutné popisové pole (PP) vložit lehce do jiného, než do rohového bodu. Tento problém vzniká, pokud máme jakýkoliv nestandardní rámeček – typicky vlastní, načrtnutý.
Pro pořádek se tedy v rychlosti podíváme na vytvoření vlastního rámečku:
Definice nového rámečku
Definice vlastního rámečku se provádí opět v sekci zdrojů výkresu (podobně jako popisové pole – dle obr. 1). Před editací se vhodné nastavit formát výkresu na ten rozměr, pro který chceme vytvořit rámeček. V našem případě je to výchozí A3 Landscape( „naležato“).
Obr. 1 – vytvoření definice nového rámečku
Po zvolení možnosti definovat nový rámeček se automaticky otevře prostředí náčrtu. V tomto prostředí si buď vytvoříme novou geometrii, či si ji importujeme ze souboru AutoCADu jak bylo ukázáno v jednom z předchozích dílů. V tomto případě vytvořím poměrně jednoduchou geometrii rámečku, který bude omezen pouze středovými značkami a obdélníkem (obr. 2).
Obr. 2 – načrtnutá geometrie rámečku
Po vytvoření geometrie a dokončení náčrtu budeme vyzváni k uložení změn, případně vytvoření nového rámečku pod novým názvem. (obr. 3)
Obr. 3 – uložení rámečku
Nově vytvořený rámeček by se měl nyní zobrazit ve zdrojích výkresu. Pokud jej chceme vložit, stačí na něj poklepat (případně předtím smazat již vložený).
Obr. 4 – konstrukční geometrie
Během tvorby složitějších útvarů by se občas dala využít funkcionalita konstrukční geometrie, kterou známe z klasických náčrtů. Tu bohužel v definici rámečku ani razítka nenajdeme. Je zde ovšem podobná položka – pouze náčrt. Pokud označíme jakoukoliv čáru (či obecně geometrii) a poté klikneme na tuto funkci (viz. Obr. 4), tak tato geometrie poté nepůjde vidět při použití rámečku (či popisového pole).
Uzel spojení popisové pole a rámečku
Pokud po vytvoření uživatelského rámečku a popisového pole nedochází k vkládání dle našich představ (obr. 5) – popisové pole nesedí přesně v rohu rámečku, nebo je někam posunuto – je nutné použít tzv. uzel spojení.
Obr. 5 – špatně vložené popisové pole
Uzel spojení je zapotřebí nastavit jak na popisovém poli, tak na razítku. Dojde poté při vložení obou prvků k jejich propojení. Pokud chceme mít například popisové pole odsazené o 10mm od pravého dolního rohu rámečku, tak si vytvoříme bod v definici popisového pole dle obr. 6.
Obr. 6 – vytvoření bodu pro uzel spojení
V dalším kroku vybereme nově vytvořený bod a poté zvolíme funkci uzel spojení z panelu nástrojů dle obr. 7.
Obr. 7 – vytvoření uzlu spojení
Obdobně vytvoříme protistranu na popisovém poli – zde již uzel spojení vložíme přímo do rohu rámečku (dle obr. 8)
Obr. 8 – vytvoření uzlu spojení na rámečku
Pokud nyní vložíme popisové pole a rámeček, tak dojde k jejich odsazemí o 10mm, přesně jak je definováno v náčrtu definice popisového pole. (obr. 9)
Obr. 9 – vložení popisového pole s odsazením od rámečku
Tento příklad je poměrně umělý, nicméně občas se u složitějších rámečků či popisových polí stává, že Inventor „špatně pochopí“ záměry uživatele a je potřeba pomoci při umístění právě touto funkcí.