Zpracováváme sestavy v Autodesk Inventor Fusion 2013
Autodesk Inventor Fusion je aplikací, která stojí na pozadí hned několika instalací produktů Autodesku. K překvapení řady uživatelů se objeví ikona Autodesk Fusion na pracovní ploše i při instalaci Au…
Autodesk Inventor Fusion je aplikací, která stojí na pozadí hned několika instalací produktů Autodesku. K překvapení řady uživatelů se objeví ikona Autodesk Fusion na pracovní ploše i při instalaci AutoCADu 2013. Použití této aplikace je ovšem více opomíjeno, než využíváno a je to jistě škoda. Autodesk Fusion je velmi zajímavým nástrojem pro rychlé zpracování prakticky libovolných 3D dat. Z primární strategie vytvořit nástroj pro fůzi 3D objektů v různých formátech se stal vývojem velmi zajímavý produkt, který mohou uživatelé využít pro výkonné zpracování návrhů.
Sestava načtená do Autodesk Fusion 2013 a její topologie
Dnešní článek věnujeme několika ukázkám použití Autodesk Fusion 2013 pro modifikaci importované sestavy. Vlastní sestava se skládá z přibližně stovky jedinečných součástí a my se pokusíme o její rozměrové a tvarové modifikace přímo ve Fusion.
Výběr jednotlivých součástí v prohlížeči
Výraznou výhodou Autodesk Fusion je interaktivita práce s modelem. Aplikace prakticky rozlišuje geometrická 3D data jako taková a dokáže nad nimi vytvářet novou parametrickou geometrii, případně modifikovat stávající bez ohledu na primárně využité modelovací algoritmy. Tento postup dává uživateli vysokou flexibilitu při práci.
Výběr pracovní plochy na součásti a aktivace náčrtové roviny
Běžně využívané postupy jsou v Inventor Fusion prezentovány jednoduše použitelnými nástroji, které se inteligentně přizpůsobí danému řešení a postupu modelování. Práce tak připomíná více freeform modelování, než běžné konstrukční 3D postupy. Na výše uvedeném obrázku je například velmi snadno modifikován pomocí parametrického náčrtu a vysunutí importovaný 3D model, který postrádá jinak konstrukční historii.
Vytvoření profilu a jeho vysunutí s rozdílem
Velkou výhodou Fusion je okamžitý náhled výsledku modelování. Nemusíme pracně napřed vše nastavit, potvrdit a dodatečně modifikovat, ale aplikace ihned se zadáním parametrů zobrazuje finální podobu úpravy. Cena za tuto interaktivitu modelování je samozřejmě vyšší nárok na systém počítače.
Finální podoba úpravy
Vlastní struktura příkazů je podobná jako v Autodesk Inventoru, mají ovšem jednodušší a zúžená nastavení. Z tohoto pohledu nelze samozřejmě aplikaci s plnohodnotným 3D vývojovým software srovnávat. Přesto si jej jistě po pár hodinách práce oblíbí každý uživatel, který má při zpracování převzatých dat potřebu jejich modifikace a úprav.
Místní nabídka funkcí pro přímou editaci modelu
Inventor Fusion je také poměrně experimentálním software, ve kterém si vývojáři Autodesku testují nové a nevyzkoušené postupy. Již řada funkčností, které známe z nových verzi Autodesk Inventoru, byla primárně využívána v Inventor Fusion. Aktuálně se jedná například o zcela nové postupy pro definice mezí modifikací. Například krajní hodnoty modifikace jsou indikovány v závislosti na okolních součástech specifickými symboly.
Symboly pro ukončení vysunutí součásti
Tento zcela nový postup umožňuje definovat hranice modifikací bez nutnosti stanovení rozměrů, využití promítání hran, případně adaptivních vazeb. Inventor Fusion přistupuje ke geometrii sestavy jako k jedinému editovatelnému celku. Výhodou tohoto postupu je možnost zpracování sestavy bez nutnosti přepínání mezi jednotlivými součástmi.
Finální vliv zarovnání modelu
Aplikace se snaží o minimalizaci potřebných kroků, které vedou k požadovanému výsledku. Veškeré úpravy lze aplikovat na úrovni součástí, ploch, hran a bodů. Inventor Fusion obsahuje pro všechny úpravy snadno nastavitelný výběrový filtr.
Změna nastavení výběrového filtru
Rozlišitelnost na úrovni importované sestavy i z výměnných formátů je velmi kvalitně provedena. Detekce jednotlivých součástí a komponent v sestavě je až obdivuhodně přesná a inteligentní. Pokud jsou importovaná data konzistentní a standardně připravena, je výsledek selekce prakticky 100%.
Skrytí součásti
Další velmi příjemnou vlastností Autodesk Inventor Fusion je možnost i poměrně složité tvarové modifikace importovaných dat. Na níže uvedeném obrázku je typický draft, který je využíván například v oblasti technologických prvků forem. Pomocí metodiky a postupů Inventor Fusion je práce bezesporu svižnější a interaktivnější. Také z tohoto důvodu je tato aplikace poměrně úzce integrována s Autodesk Inventorem.
Vytvoření úkosu na modelu