Rekonstrukce neparametrických dat v Autodesk Inventoru 2013
Přenosy 3D dat mezi aplikacemi jsou ve většině případů spojeny se ztrátou parametrického popisu objektů. Tento aspekt výrazně komplikuje práci na projektech, které například přebírají data ze starších…
Přenosy 3D dat mezi aplikacemi jsou ve většině případů spojeny se ztrátou parametrického popisu objektů. Tento aspekt výrazně komplikuje práci na projektech, které například přebírají data ze starších typů projektů, případně aplikací třetích stran. Na Autodesk Labs můžeme pro tyto zdánlivě, pouze přemodelováním řešitelné situace, najít aplikaci Feature Recognition. Jedná se o aplikaci, která je integrována do Autodesk Inventoru a je k dispozici také pro verzi 2013.
Import objemových dat můžeme provést například z formátu STEP
V článku se pokusíme o demonstraci možností tohoto nástroje a vyzkoušíme jeho stabilitu na jednoduchých i tvarově složitější součásti. Pro vlastní konverzi je využito Feature Recognition v 64 bitové verzi Autodesk Inventoru 2013.
Dotaz na detekci geometrických prvků
Vlastní aplikace Feature Recognition je řešena jako samostatná funkce pro Autodesk Inventor, která je s jeho prostředím plně integrována. Inicializaci lze provádět ihned po načtení modelu součásti ve výměnném formátu, případně dodatečně v prohlížeči součástí v místní nabídce.
Základní model součásti v prohlížeči
Na výše uvedeném obrázku je model načten z formátu STEP a je identifikován jako jediný konstrukční prvek v prohlížeči. Tento lze sice dále zpracovávat pomocí běžných postupů v Autodesk Inventoru, ale výchozí geometrii nelze jinak modifikovat na parametrické úrovni.
V prvním kroku detekujeme rádiusy
Pokud bychom například chtěli upravit rádiusy na součásti, bylo by nutné je například odstranit a nahradit je plně parametrických zaoblením, což je sice možné, ale velmi pracné. Feature Recognition umožňuje tyto rádiusy detekovat a nahradit je parametrickým prvkem Autodesk Inventoru.
Detekce vysunutí
Logika a postup vlastní náhrady je více na volbě uživatele. Feature Recognition nabízí pro jednodušší situace automatický nástroj. Ten nelze ve většině případů využít ovšem pouze v jednom kroku.
Finální podoba náhrady konstrukčních prvků
Pokud jsme s výsledkem náhrad spokojeni, případně aplikace již dále nenabízí žádnou z možností dalšího zpracování modelu například v automatickém módu a končí chybou, lze považovat proces za ukončený. Zde by bylo jistě příjemné ze strany vývoje doplnit určitou výraznější detekci prvků parametrických a neparametrických.
Výsledek konverze modelu v pracovním prostředí Autodesk Inventoru
Po ukončení konverze modelu jsou všechny prvky nahrazeny klasickými parametrickými objekty Autodesk Inventoru, které můžeme dále běžně upravovat.
Složitější model víka
Schopnosti Feature Recognition jsou velmi dobré. Dokáže si poradit i s modely tvořenými stovkami konstrukčních prvků a objektů. Pro ukázku je zvolen STEP model víka převodovky, které bylo primárně vytvořeno pomocí cca 140 konstrukčních prvků.
Automatická náhrada v tomto případě selže
Feature Recognition v jeho automatickém módu nelze na tento model plně využít, může být ovšem aplikován postupně. Jak se později ukázalo, aplikace má problémy s detekcí komplikovaných zaoblení s proměnlivou hodnotou poloměru.
Detekce děr zcela v pořádku
Automatický mód si ale velmi slušně poradí s vyhledáním všech děr na modelu, sražení hran, vysunutí, rotace. Operace doporučuji provádět ovšem postupně v několika krocích s využitím filtru výběru.
Souvislé rádiusy bez změn poloměru jsou detekovány spolehlivě
Jak automatický postup, tak manuální výběr objektů lze libovolně při práci kombinovat. Velmi pozitivně lze hodnotit také stabilitu funkce, která v případě problémů nekolabuje, ale pouze oznámí chybové hlášení. Feature Recognition lze označit bezesporu za velmi zajímavý počin Autodesk Labs a jistě by neměl zůstat bez povšimnutí u uživatelů, kteří potřebují modifikovat 3D modely v různých formátech.
Výsledek náhrady modelu je velmi solidní