AutoCAD efektivně 9. – Rozvržení III.
Nastavení tištěných hladin Řekněme, že jsem právě dokončil výkres v modelovém prostoru a chci ho vytisknout. Je to poměrně rozsáhlý projekt se spoustou objektů a hladin, a kvůli přehlednosti ho potřeb…
Nastavení tištěných hladin
Řekněme, že jsem právě dokončil výkres v modelovém prostoru a chci ho vytisknout. Je to poměrně rozsáhlý projekt se spoustou objektů a hladin, a kvůli přehlednosti ho potřebuji mít vytištěný na několika samostatných výkresech, kde budou zobrazeny různé pohledy a hladiny.
Začnu tedy tím, že si vytvořím nové rozvržení. Klepnu pravým tlačítkem myši na některé z rozvržení v dolní liště okna AutoCADu. Z rozbalovací nabídky vyberu položku Nové rozvržení. Na konci seznamu přibude rozvržení, na které klepnu levým tlačítkem myši.
Zobrazí se nové rozvržení a v něm jeden výřez. Je pravděpodobné, že v tomto výřezu nevidím buďto nic, nebo naopak je v něm vidět víc objektů, než je zapotřebí. Proto si musím nastavit viditelnost jednotlivých hladin pro tento konkrétní výřez. Dvakrát klepnu levým tlačítkem myši do výřezu abych ho měl aktivní. Pak rozbalím panel Správce vlastností hladin. V něm vidím několik sloupců s vlastnostmi. Prvních 12 sloupců důvěrně znám z práce v modelovém prostoru. Teď mne ale zajímají ty další sloupce. První „nový“ sloupec, nadepsán Zmrazit ve výřezu určuje viditelnost hladin. Takže zapnu (rozmrazím) ty hladiny, které chci v tomto konkrétním výřezu vytisknout (Tip: Dejte si pozor, aby dané hladiny byly rozmrazeny i obecně, tedy ve sloupci č.4 – Zmrazit). Dále můžu měnit barvu, tloušťku čar atd. pro každý konkrétní výřez a to bez toho, abych ovlivnil ostatní výřezy či modelový prostor.
Rozsah a měřítko vykreslování
Nyní jsou ve výřezu zobrazeny pouze požadované hladiny, nicméně pohled zobrazuje celý rozsah pokresleného modelového prostoru, velice pravděpodobně v nevhodném měřítku. Pro jeho změnu klepnu vpravo dole na tlačítko Měřítko výřezu (dávám pozor na to, abych měl stále daný výřez aktivní) a vyberu požadované měřítko, případně zadám vlastní.
Teď tedy mám výřez v požadovaném měřítku a zobrazují se správné hladiny. Avšak rozsah zobrazeného výkresu zřejmě neodpovídá tomu, co si přeji tisknout. „Vyskočím“ z výřezu tím, že dvakrát poklepu mimo něj, čímž se vrátím do výkresového prostoru. Klepnu jednou na výřez, čímž ho označím a pomocí tažení uchopovacích bodů v rozích výřezu jej zvětším či zmenším tak, aby zabíral tu část výkresu, kterou chci tisknout. Výřez pravděpodobně nebude sedět správně na papíře, ale i to hned vyřeším. Než začnu, podívám se ještě do panelu Vlastnosti kde odečtu rozměry daného výřezu. To proto, abych mohl později zvolit vhodnou velikost papíru (tady můžu případně upravit rozměr rozvržení zadáním číselných hodnot do kolonek Výška a Šířka).
Teď, když znám rozměry výřezu, klepnu pravým tlačítkem v dolní liště na rozvržení, které mám před sebou a zvolím Správce nastavení stránky. Klepnu na tlačítko Upravit a uvidím okno s nastavením rozvržení, téměř identické z oknem nastavení tisku. Z rozbalovací nabídky zvolím, kterou tiskárnu chci použít (případně vyberu tisk do souboru PDF), nastavím velikost papíru a v sekci Vykreslovaná oblast klepnu na rozbalovací nabídku s nápisem Rozvržení. Místo něj vyberu položku Okno. Klepnu vpravo na tlačítko Okno a vyberu hranice výřezu. Zaškrtnu políčko Centrovat a zkontroluji, zda mám nastavené Měřítko vykreslování na hodnotu 1:1 (toto je důležité, jelikož měřítko, ve kterém chci tisknout, je již nastaveno ve vlastnostech výřezu). Dále dle potřeby změním ostatní nabízené volby a vše potvrdím klepnutím na OK.
Hromadný tisk
V tuhle chvíli je rozvržení připraveno k tisku. Pokud tisknu více výkresů, což je velice pravděpodobné, celý tento postup zopakuji tolikrát, kolik potřebuji. Jak následně vytisknout výkres z rozvržení, to zde nebudu popisovat. Předpokládám, že tento základní postup každý uživatel dobře zná. Místo toho ukážu, jak se dá ušetřit čas v případě, kdy tisknu mnoho výkresů a bylo by zdlouhavé posílat na tisk každý zvlášť.
Klepnu na ikonku AutoCAD v levém horním rohu obrazovky a poté na volbu Publikovat. Otevře se okno s nastavením publikování. Nahoře si zvolím, zda chci vybrat tiskárnu dle nastavení jednotlivých rozvržení, nebo chci celý seznam rozvržení publikovat jednotně v podobě souborů DWF či PDF. Dále můžu upravit seznam výkresů k publikování (tento seznam se dá pro další použití uložit). Přidávat do seznamu můžu také rozvržení z jiných výkresových souborů. Dá se tak zvládnout tisk celého projektu najednou, bez nutnosti otevírat každý soubor DWG jednotlivě.
Poté, co jsem vše nastavil dle svých požadavků, klepnu na tlačítko Publikovat. Pokud jsem nechal označenou volbu Publikovat na pozadí, mohu ihned pracovat dál s programem AutoCAD, zatím co se výkresy nenápadně tisknou. Probíhající tisk na pozadí indikuje malá ikonka plotru v pravém dolním rohu okna. Na dokončení tisku mne AutoCAD upozorní bublinou s hlášením v tomtéž rohu obrazovky.
Jistě jsem nezmínil spoustu dalších možností, nastavení a postupů, které se tisku z rozvržení týkají. Nicméně doufám, že základy jsem aspoň trochu objasnil, a že s tímto velice užitečným nástrojem začne pracovat mnohem víc uživatelů. Těším se na Vaše reakce a případné dotazy k článku.