portál uživatelů
softwarů Autodesk

Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 v příkladech, část 2.

Strojírenství

Využití aplikace Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 dnes vyzkoušíme na složitějším modelu víka vyztuženého žebrováním. Pokusíme se o automatickou konverzi a nalezneme správný postup konver…

Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 v příkladech, část 2.

Využití aplikace Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 dnes vyzkoušíme na složitějším modelu víka vyztuženého žebrováním. Pokusíme se o automatickou konverzi a nalezneme správný postup konverze na parametrický model.

parametr05

Neparametrický model ve formátu STP

Základní model je načten ve formátu STP, který aplikace podporuje v přímé nabídce konverze. Jedná se o importovaný model, který byl vytvořen v jiné aplikaci pro modelování a byl dodán ve formě neparametrických dat.

parametr02

Aktivace automatické parametrizace

V prvním kroku se pokusíme o vytvoření automatické konverze dat. Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 během krátkého času provede náhradu modelu podle vnitřních algoritmů a zastaví se na níže uvedeném stavu modelu.

parametr03

Výsledek automatické parametrizace není úplně ideální

Obecně není dobré automatickou parametrizaci používat na všechny prvky. Vždy je vhodné nejprve model analyzovat shlédnutím a představit si postup, jak by byl vytvářen při modelování. Následný postup je volen od zadu do předu.

parametr04
Automatická parametrizace zaoblení, sražení a děr

V prvním kroku automat nastavíme na parametrizaci jasných konstrukčních prvků, které jsou reprezentovány základními konstrukčními prvky zaoblení, sražení a díra. Výsledkem je ve většině případů zcela jasný a jednoduše identifikovatelný model.

parametr05

Jednoduše identifikovatelný model

Další postup se již odvíjí od formy modelu. V našem případě se jedná o žebrovanou skořepinu. Vlastní žebrování není ovšem v Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 zastoupeno samostatnou funkcí a proto musí být nahrazeno vysunutím.

parametr06

Parametrizace žebrování

V případě vysunutých prvků je nutné vždy detailně zvážit, který postup je vhodnější, a která rovina pro vysunutí bude ukončovací. Je tedy nutné často využít rozšířené volby Advanced.

parametr07

Ruční parametrizace skořepiny

Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 nepodporuje automatickou parametrizaci skořepiny. Tento nástroj je dostupný pouze v manuálním módu. Algoritmus je spolehlivý a po výběru hranice skořepiny je provedena její parametrizace.

parametr08

Automatická detekce zůstatku modelu

Finální konverze je provedena opět upraveným automatem pouze z vysunutých konstrukčních prvků. A výsledkem je plně parametrický model s topologií konstrukčních prvků. Model je obecně složitější než při standardním modelování. Aplikace neumí zatím vytvářet násobné konstrukční prvky v jednou kroku. Například deset shodných zaoblení je každé vytvořeno samostatně. A pracnost ? přibližně dvě minuty čistého času jsou skvělým výsledkem.

parametr09

Finální parametrický model