Klávesové zkratky Inventoru
Úvod: Klávesové zkratky v Inventoru dokáží ušetřit cenný čas, jinak běžně strávený přejezdy myší a hledáním příkazů na panelu. Stisknutí klávesy (pokud je již ruka na klávesnici) je většinou rych…
Úvod:
Klávesové zkratky v Inventoru dokáží ušetřit cenný čas, jinak běžně strávený přejezdy myší a hledáním příkazů na panelu. Stisknutí klávesy (pokud je již ruka na klávesnici) je většinou rychlejší, než nájezd kurzorem a kliknutí myší na ikonu příkazu. Zejména díky ribonovému menu (pásu karet) jsou některé příkazy zanořeny a je nutné první vybrat skupinu a až poté příkaz. Pro klávesové zkratky to neplatí. Pojďme se tedy podívat, jak si je podrobit.
Zjištění existujících klávesových zkratek:
Autodesk již většinu nejpoužívanějších příkazů Inventoru obohatil o možnost spouštění pomocí klávesových zkratek. Pokud se tedy nechceme obtěžovat vytvářením nových zkratek, či často měníme počítače (např. ve škole) a pracujeme ve výchozím nastavení Inventoru, můžeme je využít.
Většina zkratek se dá s menším či větším štěstím i odvodit, pokud známe původní (anglické) názvy příkazů. Pokud se tedy například příkaz pro kótu náčrtu v anglickém Inventoru označuje jako „Dimension“, tak klávesová zkratka bude pravděpodobně využívat některé z prvních písmen. Zde je to písmeno „D“. Pokud ovšem nechceme tipovat, tak se tuto zkratku dozvíme i v rozbalovací nápovědě (popisku) příkazu (obr. 1). Jedná se vždy o písmeno v závorce za názvem příkazu.
Obr. 1 – Zjištění existující zkratky
Další zkratky jsou již například nadefinovány pro souborové operace, tak jak je známe z jiných programů (obr. 2).
Obr. 2 – další z existujících klávesových zkratek
Pro ostatní existující zkratky již musíme do nabídky, kde je zároveň lze změnit. Nástroje –> možnosti -> přizpůsobit (Obr. 3).
Obr. 3 – Poloha příkazu přizpůsobit
V této nabídce na záložce klávesnice si můžeme filtrovat pouze příkazy, které již mají přiřazenou zkratku a projít si je (Obr. 4).
Obr. 4 – Zobrazení již existujících zkratek
Vytvoření nové zkratky:
Pokud chceme například vytvořit klávesovou zkratku „Q“ pro příkaz promítnout geometrii (který je během práce s náčrty velmi frekventovaný, přesto svoji defaultní zkratku nemá), tak si jej první musíme vyhledat. Z roletky kategorie si vybereme Náčrt a filtr přepneme na položku Vše. Nyní si najdeme dle abecedy příkaz promítnutí geometrie a přiřadíme mu v levém sloupci klávesu Q. (Obr. 5).
Obr. 5 – Definice nové klávesové zkratky
Pokud bychom například narazili na shodu (písmeno Q by již ve zkratkách bylo využito), tak se zobrazí poznámka (Obr. 6).
Obr. 6 – poznámka o shodě klávesových zkratek
Nově přiřazená klávesová zkratka bude nyní figurovat v rozbalovacích popiscích stejně, jako ty výchozí (obr .7).
Obr. 7 – nově vytvořená zkratka
Aliasy:
V celém Inventoru (verze professional) je zhruba tisíc příkazů, kterým lze přidělit klávesovou zkratku. Z logiky věci plyne, že nelze pro všechny nastavit jinou klávesu. Tolik jich není. Inventor má pro tento případ další možnost. Klávesové zkratky se můžou skládat ze sekvence (posloupnosti) různých kláves, kódů chcete-li. Tato možnost se musí aktivovat v dialogovém okně klávesových zkratek (Obr. 8).
Obr. 8 – možnost zapnutí zkratek s více znaky
Nyní lze například rozdělovat skupiny příkazů. Pokud si chceme vytvořit klávesové zkratky pro všechny vazby náčrtu, tak můžou začínat všechny společným znakem a lišit se pouze druhým, například již číslem. Vazba Shodná může tedy mít zkratku „V1“, vazba kolineární „V2“ apod.
Nevýhodou tohoto způsobu zadávání může být fakt, že se některé zkratky musí potvrdit mezerníkem. Pokud jsme si například pro jednoznakové zkratky zvykli používat klávesu „S“ pro nový náčrt, tak tu již budeme muset vždy potvrdit mezerníkem. V Inventoru jsou totiž definované další zkratky, které začínají na S (SW – tažení, SH – skořepina atd.) a Inventor čeká, jestli nezadáte ještě další znak. Pokud jde tedy jen o náčrt, musíme zmáčknout S a ihned mezerník.
Pokud stiskneme jen klávesu S, tak pak můžeme rolovat skrz další možnosti příkazů začínajících na S pomocí kláves nahoru a dolů. Ty se zobrazují vlevo dole (obr. 9). Po výběru lze opět potvrdit volbu mezerníkem.
Obr. 9 – možnost volby alternativy
Záloha:
V dialogovém okně klávesových zkratek je i možnost zálohy tohoto nastavení. Pokud jsme zvyklí na své, precizně a zdlouhavě nastavené značky, tak je škoda, aby se například po reinstalaci Inventoru musely nastavovat všechny znovu.
Obr. 10 – záloha nastavení do XML souboru
Dodatek:
Inventor obsahuje některé zkratky, které jsou již dedikovány pro konkrétní funkce a nelze je změnit:
|
Dále se nedají využít některé klávesy, které by kolidovali s běžnou funkcí systému Windows:
|
zdroj: nápověda Inventoru
Nedoporučuje se využívat ani kombinací klávesy ALT+ znaky 0-9 či ALT + A-Z.