portál uživatelů
softwarů Autodesk

Koncepční objem a jak na něj? (část 1.)

Strojírenství

Na první pohled lze v tomto nástroji používat pouze Vysunutí Jsou zde však i ostatní nástroje –Rotace, Přechod, Tažení  a Přechod tažením. Jen se zadávají jinak, než při modelování rodiny, k…

Koncepční objem a jak na něj? (část 1.)

Na první pohled lze v tomto nástroji používat pouze Vysunutí Jsou zde však i ostatní nástroje –Rotace, Přechod, Tažení  a Přechod tažením. Jen se zadávají jinak, než při modelování rodiny, kde je pro každý nástroj vlastní ikona.

  1. 1.       Vysunutí (Extrusion)

Vysunutí je zcela jednoduše použitelné. Použije se zpravidla jako počáteční základ pro hmotu. V prostoru si nakreslíme projekci budoucího tvaru, který chceme vysunout (musíme si jen dát pozor na to, abychom kreslili v rovině, které chceme). Poté tvar vybereme a klikneme na Vytvořit tvar.

 

Otevření Koncepčního modelu, nakreslení základního 2D tvaru.

Tvar lze nyní velmi intuitivně měnit, posouvat a celkově jej upravovat. Posunovat můžeme  rovnoběžně s jednou osou (ve směru modré, červené a zelené šipky), se dvěma osami (ve směru modré, červené, nebo zelené značky připomínající písmenko „L“. Pakliže je směr posunutí entity označen oranžovou barvou, není posun rovnoběžný ani s jednou osou.

 

Ukázka vysunutí, možnost vybrání plochy, hrany a bodu.

Pomocí klávesy TAB můžeme vybírat mezi Plochou, Hranou, nebo bodem. Každou entitu můžeme  posouvat, měnit a nebo ji i vymazat. Tak se dostaneme k velmi zajímavým tvarům během několika minut.

 

Smazání hrany objemu bez uzamčení profilu, s uzamčeným profilem.

Jestliže naopak chceme, aby byl profil po celé výšce vysunutí konstatntní, lze zamknout profil.

  1. 2.       Rotace (Revolve)

Začneme opět stejně – v pracovní rovině nakreslíme dvourozměrný tvar, který chceme orotovat. Tvar nemusí být uzavřený, ale v tom případě logicky nevznikne ani uzavřené těleso. Navíc však nakreslíme ještě osu, podle které se má celé těleso vytvořit. Je také důležité, „odkud kam“ se osa kreslí, protože ve Vlastnostech tělesa se dá vybrat úhel vytvoření. Rotace probíhá podle „Pravidla pravé ruky“ (stejné jako v mechanice při vykreslování momentů J ).

 

Vytvoření objemu pomocí Rotace – rozdíl mezi neuzavřeným a uzavřeným profilem.

 

Ukázka rozdílu mezi jinak zadanými úhly.

Osa otočení nemusí být rovnoběžná, lze ji kreslit libovolně. Jen nesmí protínat samotný profil.

I takto vytvořenou hmotu lze stejně jako v případě vysunutí libovolně dotvarovat.

Na závěr zmíním ještě nástroj Rentgen (X-Ray), díky kterému se celý objem zprůhlední a my máme detailní přehled o jeho tvaru. Takto můžeme objem výborně dotvořit.

 

Rotace kolem nerovnoběžné osy, možnost úpravy objemu se zapnutým nástrojem Rentgen.

V příštím díle si ukážeme, jak používat zbývající nástroje při vytváření Koncepčního objemu – Přechod, Tažení a Přechod tažením.