Novinky Inventor 2014 – Spoj
Příkaz Spoj (Obr. 1) je určený pro rychlé vytvoření vazeb mezi součástmi. Pomocí těchto vazeb odstraňujeme naráz až všechny stupně volnosti součásti a to konkrétně u tuhého spojení. Jedním krokem, výb…
Příkaz Spoj (Obr. 1) je určený pro rychlé vytvoření vazeb mezi součástmi. Pomocí těchto vazeb odstraňujeme naráz až všechny stupně volnosti součásti a to konkrétně u tuhého spojení. Jedním krokem, výběrem dvou bodů odlišných součástí, definujeme umístění i pohyb součásti.
Obr. 1 – Umístění funkce Spoj v sestavě
Při použití funkce Spoj si volíme v nabídce ze šesti možných variant spojení nebo ponecháme základní variantu Automaticky, kdy Inventor vybere typ spoje sám podle zvolených bodů na součásti.
Umístění součástí probíhá pomocí následujících možností:
Tuhý spoj – Vytváří pevné spojení dvou součástí – odstraňuje všechny stupně volnosti. Pomocí tohoto spojení jsou vazebné např. svařované spoje. (Obr. 2)
Obr. 2 – Tuhý spoj bez možnosti posuvu a rotace
Rotační spoj – Mezi součástmi nechává jeden rotační stupeň volnosti. Příklad tohoto použití je u rotačních pák. (Obr. 3)
Obr. 3 – Rotační páka s volnou rotací kolem osy hřídele
Šoupátko – Při tomto spoji zůstává jeden stupeň volnosti posunu, využívá se pohybu součásti v drážkách. (Obr. 4)
Obr. 4 – Spoj, který vytváří pohyb součásti v drážce
Válcový spoj – Volný rotační a posuvný stupeň volnosti. Jako příklad použití je volně uložená hřídel v náboji. (Obr. 5)
Obr. 5 – Ukázka válcového spojení s obrázky z animace spoje
Rovinný spoj – Dva volné posuvné stupně volnost, které znamenají volný pohyb součásti v rovině a jeden volný rotační stupeň volnosti, který dovoluje otočení součásti kolem normály od základní roviny. Tento spoj je vhodný pro umístění součásti na rovinné ploše. (Obr. 6)
Obr. 6 – Spojení dvou rovinných ploch
Kuličkový spoj – Vzniknou tři volné rotační stupně volnosti. Spojení koule se součástí. (Obr. 7)
Obr. 7 – Spoj dvou kulových ploch