Feature Recognition for Autodesk Inventor, část 4
Seriál věnovaný technologii Feature Recognition for Inventor dnešním dílem ukončíme. Technologie je již na portálu Autodesk Labs nedostupná a je částečně integrována v Autodesk Inventoru 2014. Rád byc…
Seriál věnovaný technologii Feature Recognition for Inventor dnešním dílem ukončíme. Technologie je již na portálu Autodesk Labs nedostupná a je částečně integrována v Autodesk Inventoru 2014. Rád bych zdůraznil částečně, je možná, lehce škoda, že Autodesk nezachoval tento nástroj v jeho plné podobě a je určen především pro zpracování BIM objektů i když jak uvidíme dále, lze jej využít obecněji.
Sestava svěráku načtená v STP formátu do Autodesk Inventoru 2014
Podívejme se tedy dnes blíže na možnosti Autodesk Inventoru 2014 v oblasti dodatečného zpracování neparametrických modelů importovaných v STP formátu. Tento postup se pokusíme vyhodnotit z několika úhlů pohledu a podíváme se také na možnost dodatečných operací s neparametrickými sestavami.
;
Struktura neparametrické sestavy importované do Autodesk Inventoru
Ve strojírenství se můžeme setkat s problémem nutnosti dodatečné modifikace sestav. Tato procedura může být vyžádána procesem tvorby návrhu, kdy importujeme díly z databází, případně od nezávislých dodavatelů a vyžadujeme jejich dodatečnou modifikaci. Pro tyto účely jsou v Autodesk Inventoru 2014 integrovány nástroje umožňující přímo na úrovni sestavy jednoduché modifikace objektů (odsazení ploch, vysunutí profilu), případně lze využít přímo modelovacích příkazů Autodesk Inventoru 2014.
Inicializace neparametrické součásti v prohlížeči
Pro tyto operace je nutné vždy aktivovat příslušný importovaný model v sestavě s využitím prohlížeče součástí. Pak je možné tento model dále zpracovávat a zahrnout do úprav částečně, případně plně parametrickou geometrii.
Parametrické odsazení profilu svěráku na neparametrickém modelu
Určitou hybridnost modelu je vhodné zachovat z důvodu snadnosti úprav. V řadě případu totiž není nutné modifikovat a parametrizovat součást jako celek. Pro ty zbývající úlohy můžeme využít právě technologii Feature Recognition for Inventor. Umožňuje prakticky komplexní konverzi součásti z neparametrických dat na parametrickou geometrii. Základem je opět STP formát (případně jiný) importovaný do Autodesk Inventoru 2014.
Struktura neparametrického modelu v prohlížeči
Jak jsem již v úvodu článku napsal, byla technologie původního projektu obsáhlejší. Osobně bych rád předpokládal, že si Autodesk nechal pár trumfů z této technologie na některý z dalších vývojových stupňů Autodesku. Feature Recognition for Inventor byl prozatím do 2014 integrován víc jako nástroj pro zpracování BIM objektů (stavebnictví, architektura). Z tohoto důvodu se z něj vytratily některé z více strojírenských funkcí, jakým je detekce díry, zaoblení a úkosu.
Sólo součást zpracovávaná do podoby parametrické geometrie
I jistými omezeními proti původní technologii lze ovšem nástroj využít i pro strojní součásti. Bohužel není možné detekovat výše uvedené objekty a již na úrovni parametrizace vytvářet strategicky výhodnější strukturu modelu, která se více podobá postupně modelované součásti přímo v Inventoru. Určitou odměnou za tato omezení je přímočařejší a spolehlivější automatický proces, který vychází při výpočtu z vysunutých, tažených a rotovaných tvarů. Výsledkem jsou proto pouze náčrty tvořené geometrie bez širší aplikace přímo vytvářených konstrukčních prvků.
Automatická detekce prvků funguje spolehlivě
Finální automatizace nedovoluje oproti původní technologii Feature Recognition for Inventor příliš uživatelských nastavením, která jsou vhodná při optimalizaci procesu parametrické náhrady. I tak je výsledek konverze nového modelu velmi uspokojivý a především rychlý.
Proces automatické parametrizace překvapí jistě svou rychlostí
Právě rychlost konverze v Autodesk Inventoru 2014 oproti původní technologii Feature Recognition for Inventor příjemně překvapí. Proces je také velmi úspěšný, pokud se jedná o součásti bez zaoblení. V opačném případě je právě absence původních funkcí výrazně znát.
Finální model vytvořený výhradně jako množina vysunutých náčrtů