portál uživatelů
softwarů Autodesk

Novinky v AutoCAD 2014

Strojírenství

Novinky poslední verze legendárního Autodesk AutoCADu se zaměřují především za zvýšení produktivity a integraci cloudových a komunitních služeb. AutoCAD 2014 obsahuje plnou podporu Windows 8 a cloudov…

Novinky v AutoCAD 2014

Novinky poslední verze legendárního Autodesk AutoCADu se zaměřují především za zvýšení produktivity a integraci cloudových a komunitních služeb.

AutoCAD 2014 obsahuje plnou podporu Windows 8 a cloudové služby Autodesk 360. Tato služba je dostupná nejen pro uživatele AutoCADu, ale i pro nadstavby AutoCADu (např. AutoCAD Mechanical), nebo také Autodesk Inventor. Služba jako taková je zdarma, je nutná pouze registrace. Velice příjemnou novinkou je možnost synchronizovat nastavení AutoCADu do této služby a přenášet ho na libovolný jiný PC.

Obr. 1 – Dialogové okno nastavení synchronizace nastavení AutoCADu 2014 do služby Autodesk 360.

Dále byla přepracována správa souborů, která je nyní jednodušší. Novinkou je také Kanál návrhu, který slouží k práci v týmu a snaží se ulehčit připomínkování výkresů. Nová verze AutoCADu obsahuje také integraci Autodesk Exchange Apps, což je obchod (obdoba Google Play nebo App store), kde si uživatel může zakoupit jednoduché utility, které rozšíří základní funkce AutoCADu. Více se těmto službám budeme věnovat v samostatných článcích.

Obr. 2 – Nové karty Autodesk 360 (nahoře) a Autodesk Exchange Apps (dole). Tyto karty sdružují nové příkazy a vyžadují přihlášení do služby Autodesk 360.

Notnou dávku produktivity přineslo vyhledávání skrze příkazový řádek. Ten nyní umožňuje automatické opravy a hledaní synonym, což je velice vhodné pro české uživatele AutoCADu, kterým se názvy příkazů verze od verze mění. Uživatel si tak může přidat synonymum pro příkaz (např. Rádius pro příkaz Zaobli) skrze kartu Správa, na panelu Přizpůsobení je v roletovém menu k nalezení příkaz Upravit seznam synonym.

Obr. 3 – Nové příkazy na kartě Správa pro práci se synonymy a autokorekcí. Pracuje se s nimi podobně jako při úpravách PGP souboru, který znají především pokročilejší uživatelé AutoCADu.

Příkazový řádek nyní prohledává i bloky, hladiny, šrafy, styly textu, kótovací a vizuální styl. Uživatelem zadaný textový řetězec je nyní vyhodnocován i v databázi výše zmíněných entitách. Uživatel tak nemusí zadávat příkaz Vložit blok, ale může přímo napsat jeho název a vyvolat jeho vložení skrze příkazový řádek.

Obr. 4 – Nově uživatel nemusí vkládat blok skze příkaz Vložit blok, kde jej musí vyhledat v seznamu všech bloků (horní dialogové okno), ale stačí když zná část jeho názvu a může jej vložit přímo skrze příkazový řádek (dolní okraj obrázku).

Dále příkazový řádek byl obohacen o fulltextové vyhledávání. Vypisuje všechny příkazy, které obsahují uživatelem zadaný textový řetězec, ne jenom ty příkazy, které začínají stejně. Stačí tedy znát část názvu příkazu nebo systémové proměnné, kterou chcete nastavit.

Obr. 5 – Nové fulltextové vyhledávání v příkazovém řádku. Při vložení textového řetězce „blok“ se vypíší i příkazy, které obsahuji textový řetězec „blok“ jinde než na začátku, např. příkaz „PIŠBLOK“.

Vítanou novinkou jsou Karty souborů, které šetří čas při práci s více otevřenými soubory. Uživatel už nemusí minimalizovat okno souboru, aby si našel jiný otevřený soubor. Stačí mít tuto funkci zapnutou a každý otevřený soubor bude mít vlastní kartu souboru, mezi kterými lze jednoduše přepínat.

Obr. 6 – Nové karty souborů (červený obdelník) a nový příkaz na kartě Pohled – Karty souborů (žlutý obdélník), kterým se tyto karty zapínají, resp. vypínají.

Pro uživatele, kteří pracují s geografickými daty, Autodesk připravil novinku v podobě přiřazení geografických údajů z mapových podkladů služby Bing od Microsoftu. Ač tato služba nemá dobrou pověst v České republice, po uzavření spolupráce s finskou Nokií, tyto podklady obsahují aktuální data, které místy předčí i lokální českou konkurenci.

Obr. 7 – Porovnání mapových podkladů lokálního poskytovatele Mapy.cz (vlevo) a služby Bing (vpravo), která je dostupná v AutoCAD 2014 pro Český technologický park v Brně. V této lokalitě se nepřetržitě staví již řadu let, služba Bing má již zachyceny některé nové budovy. Pro úplnost lze uvést, že nejaktuálnější satelitní data v době psaní článku nabízí amapy.cz a Google Maps.

Byla zlepšena práce s mračnem bodů, kdy přibyla podpora 2 nových formátu RCS (soubor jednoho mračna bodů) a RCP (projekt více mračen bodů). Uživatel může měnit styly barev pro lepší vyhodnocení. Je k dispozici obdélníkový výběr pro snadnou izolaci bodů. Tyto změny jsou navázány na Autodesk ReCAP, novinku v produktovém portfoliu Autodesku. Tento software je zaměřen na práci s mračny bodů a má integraci jak v AutoCADu, tak i Inventoru.

Z minoritních změn můžeme zmínit příkazy Zaobli a Zkosit hranu, které nyní umí uzavřít otevřenou křivku, sloučení hladin skrze místní nabídku (pravé tlačítko myši a Sloučit vybrané hladiny do…), možnost změnit typ cesty v externích referencích a další kosmetické úpravy.