portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracovní roviny Inventoru

Strojírenství

Rovina je z geometrického hlediska dokonale rovná, neomezená plocha. V Inventoru se takto rovina chová, nikoliv nejeví. Z modelování asi nikdo nezná situaci, kdy by mu Inventor zakázal nakreslit těles…

Pracovní roviny Inventoru

Rovina je z geometrického hlediska dokonale rovná, neomezená plocha. V Inventoru se takto rovina chová, nikoliv nejeví. Z modelování asi nikdo nezná situaci, kdy by mu Inventor zakázal nakreslit těleso z důvodu, že je to příliš veliké. Stejně tak v prostředí náčrtu Inventor neodmítne vytvořit bod, protože leží „mimo hranici roviny“. Rovina je tedy opravdu neomezená a modelovací prostor je ve všech směrech teoreticky nekonečný. V Inventoru se roviny jeví jako obdélníky z prozaického důvodu – prostorová představivost. Pokud by v modelovacím prostředí nebyly vidět hrany, tak by bylo velmi obtížné si představit polohu roviny v prostoru. Zdánlivá plocha roviny tak nepředstavuje omezení z hlediska modelování. Jedná se pouze o reprezentaci.

Úprava „velikosti“ roviny.
Inventor rovinu automaticky zvětšuje a zmenšuje (čímž rozumíme pouze reprezentaci – geometrie se samozřejmě nemění) tak, aby obsáhla všechny prvky, v ní nakreslené (Obr. 1). Pokud do této roviny dokreslíme další geometrii, rovina se zvětší (Obr. 2).
 


Obr. 1 – adaptivní změna roviny podle geometrie


Obr. 2 – při úpravě náčrtu se změní i zobrazení roviny

Vše se děje díky zapnuté funkci „automatická změna velikosti“ v možnostech roviny (Obr. 3). Tuto nabídku vyvoláme kliknutím na hranu roviny pravým tlačítkem.  


Obr. 3 – Automatická změna velikosti

Pokud tuto položku vypneme, tak je možnost si velikost roviny upravit manuálně tažením za její hranu (Obr. 4).
 


Obr. 4 – změna velikosti roviny tažením

Pozn.: Znovu ale upozorňuji, že tato změna je k ničemu v praktickém slova smyslu. Model se nijak nezmění. Občas může ovšem pomoci při zlepšení vnímání prostoru. Přeci jen stále většina konstruktérů pracuje s dvourozměrným zobrazovacím zařízením.

Zviditelnění rovin/y
Skrytí, či zobrazení roviny, je poměrně jednoduchý úkon, který asi netřeba dlouze rozebírat (kliknutí pravým tlačítkem na roviny a zvolení položky viditelnost). U složitějších modelů ovšem není úplně jednoduché takto vypínat a zapínat desítky rovin. Pro tento účel je vhodné využívat hromadné skrytí či zobrazení všech pracovních rovin, či rovin počátku.
Panel nástrojů – Pohled – Viditelnost – Viditelnost objektu (obr. 5)
 


Obr. 5 – Skrytí všech rovin počátku

Je užitečné si tento příkaz zažít pomocí klávesových zkratek. Skrytí/Zobrazení všech rovin počátku je zkratka „CTRL+)“ a pro pracovní roviny je to možnost „ALT+)“.  

Normálový směr roviny
Každá rovina Inventoru má „rub a líc“. Matematicky řečeno má svou normálu, která určuje její stranu. V modelovacím prostředí jsou tyto strany označeny lehce odlišnou barvou (oranžová a modrá). Pro většinu operací a prvků je téměř zbytečné tento fakt znát. Vyjma například textu. Pokud vytvoříme text, například pro potřebu obtisku, tak je tento text orientován dle normálového směru roviny. Při špatně zvoleném směru bude text „zrcadlově“. To může být ovšem někdy i potřebné – například při tvorbě razítka. Každopádně je možné rovinu otočit. Kliknutím pravým tlačítkem na její hranu a volbou položky „obrátit směr“ (obr. 6).

 
Obr. 6 – Orientace roviny a vliv na text

Pozn.: Takto „otočit“ nelze roviny počátku.