portál uživatelů
softwarů Autodesk

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 1. díl

Strojírenství

AutoCAD je v oblasti 3D navrhování v posledních letech považován spíš za produkt využívaný pro řešení speciálnějších úloh úzce spjatých s vazbou na 2D navrhování. Přesto se v něm objevují velmi zajíma…

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 1. díl

AutoCAD je v oblasti 3D navrhování v posledních letech považován spíš za produkt využívaný pro řešení speciálnějších úloh úzce spjatých s vazbou na 2D navrhování. Přesto se v něm objevují velmi zajímavé funkčnosti pro práci s 3D objekty. Jednou z oblastí je zpracování ploch a jejich modifikace. Náš nový seriál věnujeme několika novinkám, které mohou být velmi užitečnou pomůckou.  

 

Konstrukce spline křivky

Jednotlivé procedury v AutoCADu s 3D modely jsou vázány převážně na neparametrické navrhování s fixními rozměry. Tento proces je výhodný především v oblastech, které nepředpokládají výrazné modifikace 3D modelů a v oblasti tvorby prvotních návrhů. Právě v těchto oblastech mohou být nápomocny postupy a nástroje pro zpracování obecných ploch.  

Vysunutá plocha

V AutoCADu najdeme zdatnou funkci pro obálkové transformace NURBS ploch. Tento nástroj je vhodný pro freeform modelování, kdy určujeme tvar obecných ploch pomocí obálky s řídícími body. Postup si ukážeme na jednoduchém modelu.  

 

Konverze vysunuté plochy na NURBS

Prakticky z libovolné plochy vytvořené v AutoCADu můžeme pomocí konverzního nástroje vytvořit plochu typu NURBS. Ideální pro tyto potřeby jsou samozřejmě volnější tvary s vyhlazenými hranami a poloměry křivosti. Transformace jsou pak velmi efektní a vyhlazené bez chyb.  

Obálka s řídícími body

Transformace ploch jsou řízeny obálkou a posuny řídících bodů. Tato procedura je efektivní a velmi účinná pro vytváření obecných tvarů výtvarných návrhů a designu, kdy není příliš možné být svázáni standardními striktními a rozměrově čistými postupy. Freeform modelování je prostě jiná kategorie a vyžaduje jiné nástroje. Uděláme pomocí například parádně návrh kompozitního rámu kola, ale přesné otvory do něj musíme vytvořit pomocí parametrické klasiky.  

 

Přidání roviny s řídícími body

AutoCAD umožňuje přidávat do transformačního prostoru další roviny s řídícími body, které zjemňují strukturu modelu a jeho modifikací. Vždy je nutné najít určitou vyváženost mezi počtem bodů a jejich smysluplností.  

 

Transformace plochy obálkou v přidané rovině

Vytvořený tvar je možné dále zpracovávat celou řadou nástrojů, které jsou k dispozici v AutoCADu. Typickou operaci vidíme na následujících obrázcích, kdy je finální NURBS plocha uzavřena postupně a je nad hranami vytvořen kosmetický rádius.  

 

Uzavření modelu pomocí záplaty

Nástroje pro plochy jsou intuitivně k dispozici v uspřádané nabídce. Pro většinu operací s NURBS plochami není možné využít obecných postupů. Například pro vytvoření zaoblení je k dispozici zcela nový příkaz.   Vytvořené zaoblení Velmi příjemným nástrojem je možnost protažení NURBS plochy za její původní hranice. Nemusíme tam složitě přidávat a sešívat další segmenty ploch, ale je možné tuto proceduru provést v jediném kroku.  

 

Protažení původní NURBS plochy

Finální modely vytvořené pomocí výše uvedeného postupu lze dodatečně částečně i upravovat, ale tyto postupy jsou vázané na vzájemnou asociativitu ploch.  

 

Finální model