Autodesk Simulation – úvod
Autodesk Simulation Mechanical je produkt zařazený do portfolia Autodesku zhruba v roce 2010. V té době byl znám pod názvem Algor a ještě dřív byl také vlastněn stejnojmennou společnos…
Autodesk Simulation Mechanical je produkt zařazený do portfolia Autodesku zhruba v roce 2010. V té době byl znám pod názvem Algor a ještě dřív byl také vlastněn stejnojmennou společností. Jedná se tedy o jednu z investic Autodesku. Oznámení o koupi spol. Algor, Inc. proběhlo ke konci roku 2008 a v té době se jednalo o Investici překračující půl miliardy českých korun. Celá tisková zpráva je dostupná zde.
Obr. 1 – vzhled první verze aplikace Autodesk Algor
V současné verzi se jedná o produkt plně Integrovaný v portfoliu Autodesku a sloužící k pokročilým MKP analýzám, jak již název napovídá. Produkt by měl navázat tam, kde končí možnosti modulu Simulation obsaženém v Inventoru Professional, nicméně obsahuje i základní funkce, kterými disponuje Inventor samotný. Plná Integrace do portfolia znamená možnost čtení nativních dat typu ipt, iam (Inventor) či dwg (Autocad, Fusion).
Obr. 2 (zdroj.: usa.autodesk.com)
Produkt je tedy zasazen do Simulační větve strojní sekce, kde by měl splnit i ty nejnáročnější požadavky uživatelů na analýzy metodou MKP. Jeho běžné místo by mělo být bok po boku Inventoru či jiného obdobného modeláře. Tak jako je již pro aplikace této třídy běžné, tak i Simulation obsahuje modeláře, nicméně není primárně určen pro modelování. To je zde složitější a časově náročnější, než v levnějším Inventoru. Pokud chceme tedy aplikaci využívat maximálně efektivně vzhledem k pořizovacím nákladům, doporučuje se externí modelování v jiné aplikaci. Síla Simulationu spočívá hlavně v jeho výpočtech a u těch většinou zůstaneme i v následujících článcích. V některých případech může být rychlejší jednoduchou geometrii definovat přímo, ale o tom si něco povíme později.
Obr. 3 – ukázka prostředí verze 2014
Pracovní prostředí reflektuje snahu o unifikaci celé produktové řady Autodesku (dnes již typické pásy karet). Na první pohled je tedy vzhled stejný, jako například u Inventoru či AutoCADu. Uživatel, který pracuje s produkty Autodesku nebude muset zdlouhavě přemýšlet, co kde hledat. Stejný je i mechanismu nápovědy, výukových materiálů, či nastavení aplikace.
A v neposlední řadě se podívejme na to, co lze pomocí Autodesku Simulation počítat:
- Statická pevností analýza s lineárním materiálovým modelem
- Modální analýza
- Analýza rámových konstrukcí
- Pevnostní analýza s časově proměnlivými okrajovými podmínkami (Transient)
- Kontrola bezpečnosti vůči vzpěrné stabilitě (Buckling)
- Dynamický pohyb (např. Droptest) v kombinaci s pevnostní analýzou
- Statická analýza s nelineárním materiálovým modelem
- Statická analýza pro oblast větších deformací
- Modální analýza s nelineárním materiálovým modelem
- Statické a transientní teplotní analýzy
- Analýza elektrostatického pole
- Multi-fyzikální analýza (kombinace některých výše uvedených)
Pozn.: pro první tři položky lze použít i Inventor, pro následující již ne.
Ze seznamu lze vidět, že již tyto zmíněné možnosti jsou poměrně široké. Ke zmíněným možnostem se přidávají další jako např. mnohem detailnější možnosti nastavení zatížení, konečnoprvkové sítě, práce s výsledky a další. Některé z těchto možností budou uvedeny v příštích článcích na téma Autodesk Simulation, které budou zahrnovat i praktické příklady.