portál uživatelů
softwarů Autodesk

Welcome to Navisworks, 1.díl

Strojírenství

A co je vlastně Autodesk Navisworks? Je to aplikace, která dokáže vytvořit z různorodých podkladů jeden homogenní 3D model, který lze tak snadno prohlížet, kontrolovat a najít chyby a nepřesnosti…

Welcome to Navisworks, 1.díl

A co je vlastně Autodesk Navisworks? Je to aplikace, která dokáže vytvořit z různorodých podkladů jeden homogenní 3D model, který lze tak snadno prohlížet, kontrolovat a najít chyby a nepřesnosti vyplývající z toho, že se projekt zpracovává různými lidmi a v různých softwarech. Jeho výhodou je velmi snadné používání. Seriál bude rozdělen do několika částí. Dnes se seznámíme s prostředím aplikace a ukážeme si, jak pracovat s daty. Jen upozorním, že články jsou sepsány s využitím aplikace Autodesk Navisworks Manage 2014 a seriál bude mít několik částí.

Po spuštění aplikace se zobrazí okno nepříliš odlišné od okna AutoCADu. Najdete zde pás karet, navigační panel a krychli, menu a okno pro zobrazení dat.

 

Projdeme si jednotlivé záložky. Část Home poskytuje ty nejpotřebnější funkce pro práci s modelem, jako je připojení dat, výběr objektů a zapnutí potřebných panelů pro další práci.

 

Záložka Viewpoint pracuje s pohledy. Sílou aplikace je totiž reálné zobrazení modelu a vy máte možnost zkoumat různé pohledy, procházet se modelem, animovat procházku, zapnout si reálné materiály, atd.

 

Záložka Review je určena k analýze modelu. Máte možnost měřit entity, přidávat poznámky, zvýrazňovat, hledat v komentářích, zadávat úkoly spolupracovníkům, atd.

 

Záložka Animation, jak napovídá název, slouží k tvorbě animací. Nejenom že můžete zaznamenat pohyb modelem, což umožňuje jeho snadnou a přitom pěknou prezentaci. Ale můžete i rozpohybovat entity modelu, například otevírání dveří, popojíždění stavebních strojů, apod.

 

Následuje položka View, která je určena k ovládání vlastního prostředí Navisworksu. Zde máte možnost pozapínat různá další pracovní okna, rozdělit pohledy, ukládat si nastavení prostředí, apod. Zastavím se u rozdělení pohledů. V části Scene View je položka Split view, která vám umožní rozdělit okna na části a v každém okně mít jiný pohled. Toto rozdělení pohledů se opravdu velmi využívá, hlavně při kontrole projektu.

 

Záložka Output slouží k operacím s předáváním modelu dále, tedy jeho tisk, export, vytváření obrázků či videí, předávání reportů chyb či procesu stavebních prací, atd.

 

Poslední záložkou je Render. Tato záložka je určena k práci s materiály, jejich přiřazováním entitám a vizualizace. Další výhodou Navisu je totiž snadné vytvoření realistického modelu za využití Autodesk materiálů.

 

Nyní přejdeme už k vlastní činnosti. V Navisu je rozdíl mezi otevíráním a připojováním modelů. Otevřít lze jen model vytvořený v Navisu. Modely lze ukládat do tří základních formátů a to:

–        NWD (což je model vytvořený načtením různorodých dat a obsahuje jak celou geometrii výchozích modelů, tak i poznámky, připomínky, atd.)

–        NWF (model, který obsahuje jen vlastní poznámky a připomínky, ale vlastní geometrii výchozího modelu ne. Pouze si pamatuje cestu k uloženému 3D modelu)

–        NWC (je to záložní soubor, který v sobě obsahuje poslední stav CAD modelů, které se využívají při práci v Navisu)

Většina naší práce ale spočívá v načtení některých CAD souborů. Které vůbec lze načítat? V záložce Home zvolte příkaz Append. Ten vám umožní načíst data do Navisu.

 

Zde je obrázek seznamu dat, která lze načítat. Namátkou soubory DWG, DGN, Revit, Inventor, Catia, SAT, a mnoho dalšího.

 

Určitě se ptáte a jak je to s verzemi? Zde musím zmínit možnost nastavení. V prostoru modelu klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Global options (nebo stikněte F12). Otevře se okno, kde se nastavují jednotky, barvy zobrazení, atd. Ale je tu především část File Readers, kde si můžete upravit nastavení načítání jednotlivých formátů dat. Kromě verzí zde můžete nastavit, co a jak má být zobrazeno, v jakých jednotkách, rozkládání elementů, atd.

 

Výběr a Vlastnosti

Chci se zastavit u vlastností prvků. Načtete li data do Navisu, tak vás zajímá u některého prvku, co to je, jaký má materiál, můžete prvek chtít změřit, atd. Ukážeme si, jak na to. Nejprve je nutné na kartě Home kliknout na ikonku Select. Zde máte dvě možnosti výběru. Buď klikáním jednotlivých prvků příkazem Select nebo vybráním pomocí okna. Zvolme tedy Select a klikněte na libovolnou entitu ve vašem modelu.

 

Entita se zvýrázní a pás karet se upraví pro práci s entitou, zobrazí se Item tools. Můžete prvek posouvat, otáčet, měnit barvy, atd. K Item tools se vrátím později.

 

Ještě chci upozornit na panel Vlastností, Properties, který se zapíná na hlavní záložce. Po výběru prvku nabídne různé informace, jako jsou rozměry, objemy, materiály, hladiny, atd.

 

Měření

Velmi významnou prací v Navisu je měření. To najdete v záložce Review. Nastavte se do pohledu na entitu, kterou chcete měřit. Pro vaši snadnější práci je možné uzamknout měření, například chcete měřit výšku sloupu, který je kolmý, tak si nastavím uzakmnutí v ose Z a mám jistotu, že měření bude kolmé.

K vlastním měřícím příkazům. Těch máte k dispozici několik. Point to Point změří vzdálenost mezi dvěma zadanými body. Point to Multiple point měří vzdálenost mezi jedním výchozím bodem a několika ostatními body. Point line jednoduše měří vzdálenost podél křivky zadané ťuknutím bodu, kdy se vypisují délky jednotlivých sekcí. Accumulate umožní měřit celkovou délku zadáním libovolného počtu sekcí. A dále můžete měřit úhel a plochu. Výhodou je, že jakmile něco změříte, můžete s modelem různě hýbat a natáčet a kóta pořád zůstává viditelná. Navíc, pokud zjistíte, že např. délka našeho sloupu je špatná, okamžitě můžete změnit kótu na tzv. Redline, alias připomínku a dát tak vědět pracovnímu týmu, že něco je špatně.

Poslední měřící nástroj je Nejkratší vzdálenost. Pomocí tlačítka select vyberte dva libovolné prvky a v záložce Measure vyberte příkaz Shortest Distance. Navis vám vypíše a naznačí místo nejkratší vzdálenosti mezi prvky.

 

V dalším díle se podíváme na procházení modelu, tvorbu pohledů a průletů a také řezů.