portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Simulation – import 2D dat

Strojírenství

Pro tvorbu většiny geometri (jak 2D, tak 3D) je mnohem výhodnější použít Inventor či AutoCAD, pokud je k dispozici. V minulém článku byl demonstrován postup kreslení obdélníku a asi lze kons…

Autodesk Simulation – import 2D dat

Pro tvorbu většiny geometri (jak 2D, tak 3D) je mnohem výhodnější použít Inventor či AutoCAD, pokud je k dispozici. V minulém článku byl demonstrován postup kreslení obdélníku a asi lze konstatovat, že to na dnešní poměry není nejjednodušší cesta. V dnešním článku si proto ukážeme, jak importovat data z Inventoru. Data se budou ovšem stále týkat 2D analýzy, která je jednodušší variantou a většinou podstatně rychlejší na výpočet. Pokud tedy máme možnost geometrii zjednodušit na 2 rozměry, většinou je tak vhodné učinit.

Inventor:

V příkladu si tedy vytvoříme libovolnou geometrii (platí, že se musí jednat o uzavřený tvar) v prostředí náčrtu Inventoru (např. dle obr. 1).

 

Obr. 1 – geometrie definovaná v náčrtu Inventoru

V Inventoru soubor uložíme jako kopii a vybereme formát DWG (dle obr. 2).

 

Obr. 2 – uložení souboru Inventoru do formátu DWG

Po výběru souborů typu DWG si zkontrolujeme, jestli máme zapnuty všechny typy entit (obr. 3). Důležité jsou zejména náčrty.

 

Obr. 3 – kontrola zahrnutí náčrtů

 

Simulation:

Nyní se již přesuneme do Autodesku Simulation, kde geometrii ze souboru DWG načteme. V dialogu otevřít zvolíme typ souboru DWG a vyhledáme soubor uložený z Inventoru (obr. 4).

 

Obr. 4 – výběr souboru

V rámci tohoto dialogového okna ještě otevřeme možnosti v levé dolní části (Obr. 4 – Options). V tomto okně si zvolíme, v jaké rovině v Inventoru máme geometrii nakreslenou. Klíčová pro správnou funkci je položka Transform to YZ plane. Pokud by tato položka nebyla zvolena, tak Simulation nedokáže generovat 2D prvky.

 

Obr. 5 – nastavení importu

Dalším krokem je volba jednotek pro analýzu. Dříve jsme již použili modifikovanou soustavu SI (obr. 6), kde místo metrů pro délkové jednotky zvolíme mm. Výsledky napětí pak obdržíme v MPa.

 

Obr. 6 – definice systému jednotek

Poslední krok importu před samotným vložením je určení typu analýzy (obr. 7). Zde vybereme požadovanou – v našem případě Linear Static Stress.

 

Obr. 7 – volba typu analýzy

Proces importu zahrnul veškerou geometrii do jediné součástky (Obr. 8).

 

Obr. 8 – výsledek importu

 

Úprava importované geometrie

Pokud chceme některou geometrii odmazat, tak to lze poměrně jednoduše prostým výběrem a smazáním. V situaci, kdy vyžadujeme vyčlenit z dané geometrie nové součástky, budeme postupovat následovně.

V seznamu vybereme, které entity budou tvořit novou součást. Výběr provedeme ve stromu prohlížeče dle obr. 9.

 

Obr. 9 – výběr geometrie pro novou součást

U této geometrie zvolíme možnost editace vlastností (obr. 10).

 

Obr. 10 – editace vlastností entit

 

V následujícím dialogu nastavíme číslo nové součásti(obr. 11).

 

Obr. 11 – vytvoření nové součástky vyčleněním geometrie z původně importovaného

Nyní ve stromu vidíme dvě součásti. Zbytek geometrie z původní 255 a nově vytvořenou (obr. 12).

 

Obr. 12 – nová součást

Po definování všech potřebných náležitostí lze součástku „vysíťovat“. Na obr. 13 lze vidět výsledek tvorby sítě obsahující 2D elementy. Část geometrie, která nebyla vyžadována (konstrukční) je oddělena, nicméně je stále obsažena pro případné pozdější využití.

 

Obr. 13 – nová síť vytvořená na importované geometrii

Tímto je geometrie připravena pro využití a můžeme pokračovat vytvořením vazeb, zatížení, výpočtem atd. To bychom se ale již opakovali. Všechny tyto položky naleznete v předchozích díle seriálu níže.