portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracujeme s plochami v Autodesk Inventoru 2014, část 3.

Strojírenství

Dnešní díl seriálu věnovaného práci v Autodesk Inventoru 2014 v oblasti ploch věnujeme příkladu, na kterém si ukážeme možnosti práce v prostoru s využitím pomocných rastrů. Tato metoda je výhodná ve s…

Pracujeme s plochami v Autodesk Inventoru 2014, část 3.

Dnešní díl seriálu věnovaného práci v Autodesk Inventoru 2014 v oblasti ploch věnujeme příkladu, na kterém si ukážeme možnosti práce v prostoru s využitím pomocných rastrů. Tato metoda je výhodná ve spojení s prostorovými 3D náčrty pro rychlé vytvoření částečně parametrické plochy.  

 

Vytvoření základní reference

Pro modelování si nejdřív připravíme základní referenci. Tato umožňuje snadnou orientaci v prostoru a její nastavení poměrně zásadně ovlivňuje práci s plošným modelem. Výhodou tohoto postupu je snadné vytvoření modelu plochy v poměrně krátkém čase. Navíc lze model modifikovat pomocí parametrů.  

 

Základní rastr bodů

Rastr bodů si připravíme podle potřeb a definujeme jeho parametry, které mohou vycházet například z geometrie sousedních součástí. Tato procedur je závislá na tvarové složitosti modelu.  

 

Body v rovinách

Body umísťujeme v jednotlivých rovinách s náčrty, které můžeme pro snadnou orientaci přepínat nebo potlačovat jejich zobrazení. Tato procedura zjednodušuje výrazně orientaci v modelu součásti.  

 

Průměty modelů

Jednotlivé body v rovinách na sebe můžeme provázat pomoc í průmětů, které jsou vzájemně asociativně provázány. Tuto operaci lze provádět postupně podle potřeby. Asociativita zaručuje snadnou modifikaci modelu plochy pomocí několika kót.  

 

Asociativní pole bodů

Jistě se ptáte proč body v rovinách. Jedná se o záchytné reference, přes které pak velmi snadno zaneseme pomocí 3D náčrtu geometrii. Není nutné se přepínat mezi náčrty a stačí pouze zachytávat jednotlivé pomocné body v prostoru. Tento postup navíc zaručuje přesnost a modifikovatelnost.  

 

Náčrty v jednotlivých rovinách

Postupy, které jsou uvedeny výše, aplikujeme postupně na libovolném počtu rovin. Pro návaznost na následující vytváření plochy je ovšem nezbytně nutné, aby každá křivka byl samostatný 3D náčrt. Nic nebrání samozřejmě tomu kombinovat 2D a 3D náčrt. Ale musí být vždy zaručena provázanost referenčních bodů.  

 

Finální náčrty

Postupným tažením křivek v prostoru, případně v rovině nastavíme počáteční geometrii součástí a křivek. Tento postup je velmi intuitivní i pro případ, že si podložíme pod náčrty například designerskou skicu.  

Finální provedení plochy

Pokud chceme modifikovat geometrii plochy a je správně připravena parametrizace řídících bodů, je možné libovolně upravit geometrii křivek pomocí náčrtů.  

 

Plocha a její modifikátory