Pracujeme s plochami v Autodesk Inventoru 2014, část 4.
Článek věnujeme součásti z minulého dílu seriálu a pokusíme se o vytvoření objemového modelu složitě tvarovaného dílu. Pro zopakování, předchozí díl byl věnován problematice tvarování ploch pomocí říd…
Článek věnujeme součásti z minulého dílu seriálu a pokusíme se o vytvoření objemového modelu složitě tvarovaného dílu. Pro zopakování, předchozí díl byl věnován problematice tvarování ploch pomocí řídících bodů a 3D náčrtů. Tento postup fyzicky umožňuje vytvořit velmi složité tvary, které je možné také částečně řídit kótami.
Finální plocha vytvořená v minulém díle
Pro konverzi plochy na součást objemového tvaru je nutné v prvním kroku provést odsazení plochy o určitou tloušťku. Tento postup funguje v Autodesk Inventoru spolehlivě a není důvodem k rozpadu součásti. I zde samozřejmě mohou nastat výjimky.
Odsazení plochy
Výhodou odsazení je jeho rychlost a snadná transformace plochy na těleso, které lze dále efektivně modifikovat pomocí standardních operací Autodesk Inventoru. Výhodou je také možnost současných úprav jak plochy tak modelu podle úrovně parametrizace.
Úprava viditelnosti rovin
Objemový model navíc umožňuje výrazně jednodušší manipulaci se součástí v prostoru. Po zaříznutí hran plochy máme zcela přesně definovány záchytné roviny a objekty, které slouží pro vytvoření konstrukčních prvků.
Referenční rovina pro zachycení a ořez
Ořez hranic součásti provádíme standardním příkazem vysunutí do prostoru s odečtem geometrie. Zarovnáme tak hranice odsazeného tělesa.
Ořezávací geometrie
Pokud je tvarová součást oříznuta, máme svým způsobem vyhráno a můžeme pokračovat již běžnými příkazy pro modelování součástí. Ukažme si například vytvoření úchytu se dvěma otvory. Pro zjednodušení provedeme tuto operaci v jediném kroku.
Náčrtová rovina
Náčrtovou rovinu umístíme v závislosti na pozici globálního souřadného systému. Je to nejjednodušší postup pro vytvoření přesně orientované geometrie bez nutnosti odvozování dalších rovin. Samozřejmě vše je vázáno na výchozí pozici součástí a tvořících ploch.
Náčrt v rovině
Geometrii vysouváme vždy s volbou „Do“. Tato volba zcela přesně určí hranici vysunutí a připojí ji k aktuální tvarové geometrii.
Vysunutí k ploše
Velmi dobrým pomocníkem u těchto úloh jsou také technologické prvky, například rádiusy a úkosy. Ty nejen, že přemostí efektivně kritická místa, ale zaručí také vyrobitelnost tvaru bez konstrukčních vrubů.
Vytvoření rádiusu
Výše uvedený postup můžeme aplikovat vždy, když potřebujeme mít nad složitým tvarem zcela zásadní kontrolu. Často se vlastní plochy parametrizují pouze na úrovni jejich hranic.
Finální součást