portál uživatelů
softwarů Autodesk

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 5. díl

Strojírenství

V dnešním díle našeho seriálu se věnujeme efektivnímu využití šablonované plochy pro tvorbu složitější geometrie s využitím prostorových náčrtů. Tento postup patří k nejrychlejším jak vytvářet prostor…

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 5. díl

V dnešním díle našeho seriálu se věnujeme efektivnímu využití šablonované plochy pro tvorbu složitější geometrie s využitím prostorových náčrtů. Tento postup patří k nejrychlejším jak vytvářet prostorově orientované plochy v AutoCADu bez nutnosti transformace souřadného systému.  

 

Primární plocha vytvořená v rovině XY

Modelování plochy zahájíme vytvořením rovinné plochy v prostředí 3D modelování AutoCADu 2014. Tato funkce umožňuje pouhým tažením vytvořit rovinnou plochu o určitém rozlišení ve směrech U a V.  

 

Vytvoření ekvidistantní plochy

V druhém kroku vytvoříme rovinnou plochu, která je rovnoběžná k výchozí ploše a prochází zvolenou vzdáleností. Pro tvorbu ekvidistantní plochy opět zvolíme pouze určitou plochu a směr.  

 

Vytvoření ekvidistantní plochy

Další modelování ploch již budeme provádět trošku netradičním, ale velmi rychlým postupem. Vychází z efektivního využití čar zachytávaných v prostoru a šablonování. Jednotlivé objekty zachytáváme pomocí uchopovacích módů, které ignorují rovinu XY.  

 

Pomocné čáry v prostoru

Využití uchopovacích módů je velmi užitečným nástrojem, který definuje pozice jednotlivých objektů vůči sobě navzájem bez nutnosti natáčet pracovní roviny a souřadné systémy. Můžeme se tak zachytit prakticky libovolného objektu v prostoru.  

 

Hranice plochy vytvořená posunem v prostoru pomocí směru a vzdálenosti

Ohyb plochy vytvoříme tentokrát jednoduchým posunem čáry v prostoru ve zvoleném směru. Ohnutou hranu plochy definujeme posunem čáry vytvořené uchopovacími módy na hranici existující plochy. Tuto hranu posuneme vůči ploše ve zvoleném směru a dané vzdálenosti.  

 

Koncové body čáry

Koncové body čáry použijeme pro definici vodících hran plochy a následného šablonování. Vlastní šablonovaná plocha opět vznikne bez ohledu na polohu souřadného systému v prostoru.  

 

Finální plochy a zaoblení

V závěru plochy vůči sobě zaoblíme a zařízneme jejich hranice.  

 

Finální šablonovaná plocha