portál uživatelů
softwarů Autodesk

Welcome to Navisworks, 6.díl

Strojírenství

Navisworks Manage obsahuje nástroj pro automatické vyhledávání kolizí, kdy stačí zadat geometrii, kterou chcete zkontrolovat, a systém sám prověří celý model a najde případná problémová místa a konfli…

Welcome to Navisworks, 6.díl

Navisworks Manage obsahuje nástroj pro automatické vyhledávání kolizí, kdy stačí zadat geometrii, kterou chcete zkontrolovat, a systém sám prověří celý model a najde případná problémová místa a konflikty. Toto vyhledávání je možné propojit i s 4D simulací a objektovou animací, takže snadno dokážeme analyzovat problém a to nejen v daném prostoru, ale i s ohledem na čas. Kromě vyhledání kolizí nabízí Navisworks Manage i nástroje pro správu kolizí a sledování vývoje úprav týkajících se zájmových míst. Je možné vyexportovat externí zprávu, která bude obsahovat pohled na kolizní místo, výpis geometrií ve střetu, případný komentář a souřadnice daného místa. Tento report je po té možné předat celému pracovnímu týmu pro vyřešení dotčených kolizí.

Kontrola kolizí

Pro automatické vyhledávání problémových míst použijeme nástroj Clash Detective, který najdete na záložce Home.

 

Po jeho stisknutí se objeví dialogové okno pro vytváření kontrol a práci s výsledky. Tady chci ještě zmínit, že můžeme porovnávat vzájemně geometrii v 3D modelu ale například i dva celé modely nebo zaměřený skutečný stav s 3D návrhem.

Podíváme li se na okno clash detektive, vidíme, že má několik částí. V horní části jsou zobrazené jednotlivé testy, které jsou připravené ve vašem modelu, můžete další přídávat přes tlačítko Add Test a spravovat je.

 

Velkým benefitem je možnost exportovat nastavení testů mimo Navis a načítat je i zpět, takže můžete mít připraveno množství vzorů a vždy jen použít ten, co potřebujete. Export se provádí do XML souboru.

 

Pokud v horní části panelu kliknete do jednotlivého řádku, zobrazí se datum, kdy byl test naposledy proveden a vidíte, kolik chyb, alias clashes, test našel.

A jak na provedení testu? V mém případu budeme kontrolovat dvě geometrie a to kompletně ocelovou konstrukci a ventilaci. Pomocí Navisu jsem si vytvořila dva selection sets, každou pro jednu geometrii (využila jsem funkce search). A nyní si projdeme spodní část panelu Clash Detective.

První záložka je Rules, pravidla. Zde určujete pravidla, kdy nepočítat s určitými kolizemi, například vynechat specifickou geometrii, apod.

 

Část Select, alias výběr, je tou nejdůležitější částí. Zde definujete ve dvou sloupcích, které dvě geometrie budete kontrolovat. V kontextovém menu se vám nabízí, jakým způsobem chcete data modelu zobrazit, je to stejné jako u Selection tree, který jsme probrali v úvodu seriálu. Já využiji možnost Sets. Jen poznámka, máte li nějakou geometrii skrytou, pak se s ní nepočítá při kontrole kolizí!

 

Vyberu tedy svou Ocelovou konstrukci na straně jedné a Ventilaci na straně druhé. Teď nás zajímají ikonky pod výběrem. První ikony určují, s jakou geometrií se má u vybraných objektů počítat. Zda se má porovnávat povrch daného objektu, středové křivky či body. Toto nastavení geometrie je rozhodující při volbě objektů pro srovnání. Například budu chtít srovnávat zaměřený stav, kdy podkladem jsou body z laser scanningu, tak jako geometrii použiju body.

Čtvrtá ikonka z leva, Self Intersect, umožňuje nastavit, aby se kontrola kolizí prováděla i v rámci jedné geometrie.

 

Zbývající dvě ikonky umožňují vybrat objekty pro kontrolu přímo označováním prvků v modelu za pomoci klikáním myší. Těchto 6 ikonek je aktivních pod oběma sloupci geometrie.

No a konečně poslední částí okna je nastavení výběru, část Settings. V řádku Type volíte, jaký typ kolize se má kontrolovat. Existují 4 typy. Hard – v tomto případě systém vyhodnotí kolizi pouze v případě skutečného protnutí geometrií. Hard conservative – v tomto případě se jako kolize vyhodnotí i místo, kde nedochází k protnutí trojúhelníků geometrie daného objektu. Clearence, alias okolí, kdy definujete vzdálenost od středové čáry a pak jako kolize je vyhodnoceno i místo, které protíná toto okolí. Duplicates, v tomto případě je jako kolize vyhodnoceno to, že systém najde identické objekty na stejném místě. Vhodné pro odstranění duplicit.

 

Všimněte si položky Tolerance, kde určujete vzdálenost pro kontrolu křížení. Řádek Link vám umožní zapojit do kontroly nastavení z TimeLineru a tedy počítat s harmonogramem výstavby či objektovou animací. No a pak nám tu zbývá nejdůležitější tlačítko Run, pro spuštění testu.

Můj připravený test:

 

A výsledek, kdy systém nalezl 4 kolize. Vše vidíte v záložce Results. Mezi jednotlivými kolizemi se snadno přepnete kliknutím na daný řádek. Ve spodní části okna se vypíše, který konkrétní prvek se kříží. V levé části okna se po té zobrazí pohled na problémové místo. To, že okolí je v mém případě šedivé, určujete nastavením v části Display settings.

 

Všimněte si, že u jednotlivých kolizí je uveden status, který můžete měnit. Status může být New – kolize byla v tomto testu nalezena poprvé. Nebo Active – kolize už v tomto testu byla někdy nalezena. Reviewed – tento status znamená, že kolize byla již někomu předána k řešení. Můžete to udělat i přímo přes tlačítko Assign. Aprroved – v tomto případě kolize byla nalezena a někdo ji schválil, že je to v pořádku a nemusí se opravovat. Toto schválení je zaznamenáno jménem toho, kdo to provedl a časem. Resolved – je stav, kdy v prvním testu byla nalezena kolize a v opakovaném testu už kolize byla odstraněna.

 

Ke všemu je možné přidat i komentář, přes tlačítko Add Comment, které je v obrázku zviditelněno červenou šipkou.

A poslední záložkou je Report. Kdy máte možnost jednoduše vyexportovat výsledky vaší kontroly kolizí mimo prostředí Navisu, například do XML souboru či HTML. Můžete si nastavit, co vše má report obsahovat a jaké kolize má zahrnovat.

 

Reporty

Jak bylo řečeno, výhodou Navisu je možnost vyexportovat množství informací i mimo vlastní aplikaci a k tomu slouží tzv. reporty, které najdete na záložce Output v části Export Data.

 

Zde jsou připravené reporty, které už jsem občas zmínila, například seznam kolizí. Report harmonogramu Timeliner, report informací o geometrii a poznámkách, Viewpoints Report, a další.

Tímto bych uzavřela tento krátký seriál o Navisworks. Tato aplikace je velmi všestranná a užitečná a já věřím, že těchto několik článků vám pomohlo trochu lépe proniknout do prostředí této aplikace.