Pracujeme s plochami v Autodesk Inventoru 2014, část 7.
Tvorba ploch pomocí nástrojů Autodesk Inventoru umožňuje rychlé a efektivní kombinace různých postupů tvorby 3D modelů. Jedná se o postupy, které v sobě spojují intuitivnost a univerzálnost zpracování…
Tvorba ploch pomocí nástrojů Autodesk Inventoru umožňuje rychlé a efektivní kombinace různých postupů tvorby 3D modelů. Jedná se o postupy, které v sobě spojují intuitivnost a univerzálnost zpracování těles, využitelné i na složitějších tvarech.
Základní parametrická skica
Základem pro vytvoření plochy může být částečně, nebo plně parametrická skica. Tento náčrt vytváříme v samostatné rovině, která může být definována například pomocí globálního souřadného systému.
Práce s globální rovinou XY
Globální souřadný systém je ideální především pro aplikaci a fixaci prvotní geometrie. Umožňuje navíc snadné umístění i jinak obtížně zachytitelného modelu v sestavě. Může jít například o tvar bez rovinných částí a ploch.
Projekce profilu
Při tvorbě plochy můžeme využít v Autodesk Inventoru řadu postupů, které je vhodné optimalizovat podle požadovaného výsledku. V naší ukázce je aplikován postup postupného provazování profilových průřezů pomocí různých příkazů, které lze také primárně využít pro tvorbu těles.
Profil vytvořený ekvidistantou
Při tvorbě vlastních profilů můžeme aplikovat s výhodou například konturování původních profilů. Můžeme tak snadno získat plynule se měnící průběh plochy s přesnou parametrickou vazbou. Ukázkou je tvorba nálevkovitého tvaru.
Šablonování mezi dvěmi profily
Plocha vytvořená tímto postupem má přesný parametrický tvar a spojitou návaznost. Je konstrukčně využitelná pro další zpracování těles i ploch.
Finální tvar nálevky
Při tvorbě ploch v Autodesk Inventoru se můžeme setkat i s jistými anomáliemi, především v oblasti výběru geometrie pro tvorbu ploch. Na následujícím obrázku je patrný postup, jak připojit k prvotní kombinaci ploch zaoblenou výpusť. Jedná se o poměrně logickou úlohu, která je ovšem snadná pouze na první pohled.
Střed tažené plochy
Jako postup použijeme aplikaci tažené plochy, která má samostatnou trajektorii definovanou samostatným obloukem a profilu, který je odvozen z prvotní plochy.
Trajektorie tažené plochy
Při tvorbě tažené plochy, která navazuje na výchozí model, narazíme hned na několik problémů. Autodesk Inventor v tomto kroku nedovolí aplikovat výchozí hrany plochy jako profil nové plochy. Musíme si proto připravit odvozením profil nový, uložený do výchozí pracovní roviny.
Profil vytvořený v rovině náčrtu
Profil musí tvořit samostatný objekt, který lze použít pro definici tažené plochy. Zde ještě ovšem jistá strategie nekončí. Pokud budeme vybírat profil na úrovni tvorby plochy, aplikace zvolí pouze jednu z části náčrtu. Může se jednat například o čáru, nebo o oblouk, nikoliv o uzavřenou smyčku.
Výběr uzavřené smyčky
Tento výběr lze ale provést jednoduchým trikem. Zvolíme nejdřív modelování tělesa v dialogu pro tažení profilu. Zvolíme uzavřenou smyčku jako profil a následně přepneme mód modelování na plochu. Aplikace si výběr smyčky podrží a použije ji pro vytvoření plochy. Sice trošku krkolomné, ale vždy funkční.
Sešití plochy
Pro další zpracování plochy můžeme použít například sešití plochy do jednoho celku s aplikací tolerance, která je ovšem u takto vytvořeného modelu zbytečná, nebo aplikovat některý z deformačních příkazů, v našem případě prodloužení plochy.
Modifikátor tvaru plochy