portál uživatelů
softwarů Autodesk

Nejvyšší větrný tunel světa najdete v Šanghaji

Strojírenství

Druhá nejvyšší stavba světa (a první v Číně) s 632 metry zanedlouho poskytne hotelové zázemí, kancelářské prostory, výstavní plochy i kulturní centrum. Při takové výšce a umístění však musí …

Nejvyšší větrný tunel světa najdete v Šanghaji

Druhá nejvyšší stavba světa (a první v Číně) s 632 metry zanedlouho poskytne hotelové zázemí, kancelářské prostory, výstavní plochy i kulturní centrum. Při takové výšce a umístění však musí bojovat s těžkými poryvy větru, aby byl pobyt v kterémkoli ze 128 podlaží nejen bezpečný, ale také komfortní. Silueta mrakodrapu připomíná zužující se nohavici džínů (v pozici vzhůru nohama) a pochází z dílny globální architektonické kanceláře Gensler.

S pomocí BIM produktů od Autodesku architekti navrhli a vymodelovali profil se zakřivenou fasádou ve spirále, která má symbolizovat dynamický rozvoj soudobé Číny. Namísto tradiční soustavy kruhových podpůrných pilířů nesou váhu stavby čtyři superpilíře umístěné v interiéru stavby. Díky využití moderních technologií pro informační model budovy (BIM) se podařilo optimalizovat tvar budovy do té míry, že se zatížení objektu od působení větru snížilo o 24 %. Tento úspěch potvrdily testy ve větrném tunelu na přesném modelu v měřítku 1 : 85, které zahrnovaly i simulace vnitřní teploty a distribuce proudění vzduchu. Vyšší odolnost vůči větru přinesla úsporu 58 milionů dolarů, protože ve vrcholu věže mohou být instalovány lehčí a levnější materiály. Dokončení celé stavby je plánováno již na tento rok.