Autodesk Simulation – výsledky
Po dokončení výpočtu, o němž jsme si něco řekli v minulém článku, se již dostáváme k vykreslení výsledků. Tyto výsledky je občas potřeba trochu nastavit – formátovat, aby se z nich dalo…
Po dokončení výpočtu, o němž jsme si něco řekli v minulém článku, se již dostáváme k vykreslení výsledků. Tyto výsledky je občas potřeba trochu nastavit – formátovat, aby se z nich dalo něco vyčíst. Defaultní nastavení programu to totiž ne vždy umožňuje. Většinou je totiž dosti obdobné tomu, co lze vidět na obr. 1.
Obr. 1 – Výchozí stav zobrazení výsledků
Zobrazení sítě
Jako první operaci bychom rádi zvýšili přehlednost zobrazení modelu. Toho nejjednodušeji dosáhneme zobrazením sítě. Ta nám poskytne větší názornost o tom, kde se nalézají hrany a navíc máme i představu o tom, kde jsou k dispozici vypočtené výsledky a ve kterých oblastech se jedná pouze o interpolaci. Software má díky diskretizaci pomocí konečno-prvkové sítě informaci o vypočtených veličinách pouze v uzlových bodech sítě. Zobrazení sítě zapneme v nastavení zobrazení (panel nástrojů -> view -> appearance -> visual style -> shaded with mesh) dle. obr. 2.
Obr. 2 – zobrazení sítě v kombinaci s výsledky
Výsledkem je poté zobrazení např. dle obr. 3. Vůči obr. 1 je již přesněji vidět geometrie tělesa.
Obr. 3 – zobrazení sítě v kombinaci s výsledky
Stínování během pohybu
Další drobností je poměrně nepříjemné vypínání zobrazení výsledků během pohybu modelu. Jedná se o výchozí nastavení z důvodu ušetření výkonu. Pokud se jej chceme zbavit, tak jej musíme vypnout na panelu nástrojů (panel nástrojů -> results option -> view -> no shading when moving the model) dle obr. 4.
Obr. 4 – zapnutí stínování během pohybu s modelem
Vyhlazené stínování
Výchozím nastavením Simulationu je výsledek zobrazen pomocí škály barev od modré po červenou a to plynule. Mnohem více vypovídající je snížit počet používaných barev tak, aby je byl uživatel schopen odlišit. To lze nastavit v možnostech legendy (panel nástrojů -> results contours -> settings -> legend properties) dle obr. 5.
Obr. 5 – možnosti legendy
V následujícím dialogu nastavíme například vykreslení pomocí 10-ti barev dle obr. 6.
Obr. 6 – změna vykreslení na škálu omezeného počtu barev
Výsledkem této úpravy je zobrazení dle obr. 7, které má vypovídající hodnotu v tom, že u dané barvy díky legendě přímo víme rozsah hodnot, jakých nabývají výsledky.
Obr. 7 – vykreslení výsledků pomocí škály 10ti barev
Napětí
Prvním standardně vykresleným výsledkem je posunutí. To je samozřejmě v některých případech důležitá hodnota, nicméně nás někdy může více zajímat výsledné redukované napětí. V Simulationu lze vykreslit výsledky pomocí dvou nejuznávanějších metod pro výpočet redukovaného napětí pro houževnaté materiály. První je u nás známá pod názvem max?, neboli Tresca (toto označení lze nalézt spíše v zahraniční literatuře) Druhá metoda je HMH neboli von Misses. Mechanismu výpočtu pro obě se lehce liší a je naznačen v obr. 8, kde proměnná sigma označuje hlavní napětí (první, druhé a třetí).
Obr. 8 – dvě metody pro výpočet redukovaného napětí
Obě dvě metody poskytují téměř stejný výsledek a jejich porovnání je na obr. 9.
Obr. 9 – porovnání metod pro výpočet redukovaného napětí
Ať už se rozhodneme pro kteroukoliv metodu, tak lze její výkreslení zapnout na panelu nástrojů (panel nástrojů -> results contours -> stress -> von misses tresca) dle obr. 10.
Obr. 10 – zobrazení výsledného redukovaného napětí
Výsledné redukované napětí nám poskytuje asi nejužitečnější výsledek pro většinu běžných výpočtů. Jeho porovnání s mezí kluzu pro daný materiál dostáváme bezpečnost vůči meznímu stavu pružnosti (případně porovnání vůči mezi kluzu – mezní stav pevnosti).
Obr. 11 – zobrazení výsledného napětí