portál uživatelů
softwarů Autodesk

Užitečné tipy pro chování rodin – 2.díl

Strojírenství

Mluvíme zde o parametrech „schovaných“ v kartě Vlastnosti editoru rodiny neboli parametrech z Kategorie a parametry rodiny karty Vytvořit. Už dle názvu je patrné, že jednotlivé šablony rodin se b…

Užitečné tipy pro chování rodin – 2.díl

Mluvíme zde o parametrech „schovaných“ v kartě Vlastnosti editoru rodiny neboli parametrech z Kategorie a parametry rodiny karty Vytvořit. Už dle názvu je patrné, že jednotlivé šablony rodin se budou svým obsahem takových parametrů lišit v návaznosti na kategorie, atd. .

Ukažme si nyní současně dva z nich na jednom názorném příkladu z praxe.

 

Ořezat dutým tvarem při načtení aneb Ořezat geometrii

Vždy vertikální aneb jiný směr orientace zakázán

 

Když budete chtít vytvořit rodinu prostupu, aby se dala aplikovat na více kategorií (např. stěny, základy, střechy, podlahy, atd.), použijete např. šablonu Metrický obecný model.rft. Každá šablona nejen že nabízí různé zázemí těchto parametrů, ale hlavně nese přednastavení, které budete muset  uzpůsobit. Pracovat s těmito vnitřními parametry rodiny znamená docílit správného chování rodiny v projektu. Podívejme se tedy níže na přednastavení, který s sebou šablona v tomto případě nese a vedle toho si položme uzpůsobení těchto parametrů pro správné fungování rodiny v projektu a vysvětleme si důvody.

  

Z přednastavení šablony rodiny Obecný model (obrázek vlevo) je patrné, že daná rodina bude vždy orientována vertikálně, nebude tedy umožňovat umístit prvek jinak, než je nadefinován v rodině, toto řídí parametr Vždy vertikální. Nebude se v projektu umět Umístit na plochu/pracovní roviny a nebude umět reagovat na funkci Ořezáni geometrie.

Proč?

Protože je zatržený parametry Vždy vertikální, naopak parametr Založené na pracovní rovině zatržený není, tak jako parametr Ořezat dutým tvarem při načtení. Již z minulého článku víme, že volba Založené na pracovní rovině vnese při vkládání prvku v projektu možnosti viz. obrázek níže (v příkladu minulého článku byla tato volba nežádoucí, nyní ji naopak využijeme).

 

Takto se bude moci rodina v projektu chytat a naklánět k jednotlivým plochám stěn, podlah, základů, sloupů, nosníků, atd. dle referenčního podlaží rodiny, která se bude ztotožňovat pří vkládání rodiny s plochou hostitele.

Parametr Ořezat dutým tvarem při načtení umožní následné ořezání geometrie hostitele vůči rodině prostupu. Tzn. že nástroj Ořezání geometrie bude aktivně spolupracovat s touto rodinou, čímž vnikne odečtení objemu hostitele nejen po vizuální stránce, ale i ve výkazech. Opět i tento důležitý parametry je pro začátečníka i pokročilého mnohdy velká neznámá.

Poznámka.

Podrobný záznam věnovaný tomuto příkladu i následujícímu příkladu níže mohli zákazníci AB Studia shlédnout v rámci pravidelných pátečních webinářů.

                        

Sdílené aneb možnost vykázat i vnořené rodiny

Vyberme další  parametr z Kategorie a parametry rodiny a uveďme opět názorný příklad v ovlivňování chování rodiny. Změňme kategorii a vytvoříme nyní např. rodinu nábytku dle předdefinované šablony Metrický nábytek.rft. Pokud vytvoříte např. rodinu stolu, složeného se 4 noh a 1 horní desky (případně dalších částí),  je možné tyto části rodiny vykázat i v projektu.

Jak na to?

První podmínkou správného fungování je, že noha i deska stolu budou samostatné rodiny, které budou načteny v rodině stolu, dojde k tzv. vnoření rodin. Druhou podmínkou je zatržený parametr Sdílené v jednotlivých vnořených rodinách (v tomto případě u nohy a desky stolu). Pokud je tento parametr u dílčích rodin zatržený, umožní následně v projektu vykazovat nejen rodiny jako celky, ale i její částí, tedy vnořené rodiny, ze kterých je stávající rodina složena.

 

Poznámka.

Pro zobrazení výkazu částí stolu a stolu jako celku je třeba tabulky duplikovat, vhodně přejmenovat a hlavně nastavit filtrování, atd.

Závěrem…

Z výše uvedených příkladů je patrné jak tyto parametry celkem zásadně ovlivňují chování rodin, takže i díky nim se rodina stává při použití v projektu pružnější. O tom se snad přesvědčíme i v některém z příštích článku, který přinese pohled na další z nich.

Převzato z www.cadnet.cz