portál uživatelů
softwarů Autodesk

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 9. díl

Strojírenství

Dnešní článek na téma práce s modely ploch v AutoCADu věnujeme využití transformací a uchopovacích módů při vytváření složitější plochy. Popíšeme si postupy, které mohou v AutoCADu zcela zásadně usnad…

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 9. díl

Dnešní článek na téma práce s modely ploch v AutoCADu věnujeme využití transformací a uchopovacích módů při vytváření složitější plochy. Popíšeme si postupy, které mohou v AutoCADu zcela zásadně usnadnit pohyb v prostoru a tím rychlost zpracování modelu plochy.

 
Vytvoření profilu uzavřené křivky s referencí

Prvním velmi užitečným pravidlem je minimalizace objektů pro vytvoření plochy s existencí reference. Jedná se o postup, při kterém nahrazujeme větší množství provázaných segmentů křivek jediným. Plocha se pak vytváří jednodušším postupem a nemusí se tolik optimalizovat její hranice sešití.

 

Pomocné konstrukce

Velmi významnou úlohu při práci s modely hrají pomocné konstrukce a postupy vázané na reference. Na obrázku se jedná o pomocné osy, které slouží pro přesné přetažení profilu v prostoru a o pomocné čáry, které toto přetažení zprostředkují a umístí do prostoru.

 

Konverze jednotlivých objektů na spojenou křivku

Při zpracování ploch a modelování ploch jsou velmi dobrým pomocníkem editační uzly na jednotlivých objektech. Nejen, že umožňují rychlé transformace objektů, ale také zjednodušují vyhledávání jednotlivých referenčních bodů na objektech. Aplikace pravého tlačítka myši je již u tohoto nástroje standardním ovládáním.

 

Vytvoření kopie

Editační uzly lez při vytváření ploch v AutoCADu využívat velmi efektivně ve spojení s uchopovacími módy. Výraznou výhodou tohoto postupu je aspekt nadřazenosti uchopovacích módů, které jsou prakticky nezávislé na poloze pracovní roviny XY. Tato zdánlivá maličkost velmi zpříjemňuje pohyb a umísťování objektů v prostoru.

 

Úprava měřítka objektu pro druhý profil

Využití uchopovacích módů při konstrukci ploch v AutoCADu má zcela zásadní pozici ve strategii postupu tvorby jejich jednotlivých profilů a segmentů. Umožňují velmi rychlé zachycení libovolné části křivek bez ohledu na pozici rovin.

 

Přesun křivky za editační uzel pomocí uchopovacího módu

Dalším velmi důležitým a často používaným postupem v AutoCADu při modelování ploch jsou transformace souřadného systému. Ty přichází na řadu v případě, že již nevystačíme s pomocnými konstrukcemi a uchopovacími módy. Nejčastěji používaným příkazem v této oblasti je posun USS s volbou rotace, případně změny orientace na tři body.

 

Posun a natočení souřadného systému

Transformace souřadného systému provádíme vždy za pomocí uchopovacích módů a zachytáváme se cílových objektů. Tímto postupem dosáhneme velmi rychle potřebného umístění USS v prostoru a vzájemných vazeb vůči objektům. 

 

Vytvoření návazné trajektorie pro tažení

Výše uvedený postup zobrazuje přípravu objektů pro postupné šablonování a tažení. Tento postup lze využít v řadě konstrukčních řešení. Z osobní zkušenosti jej například využívám při modelování trupu modelu letadla, lodě, případně v oblasti složitějších tvarových konstrukcí tažených přes profily.

 

Vytvoření šablonované plochy

V AutoCADu můžeme jednotlivé náčrty ploch sdílet. V našem případě se jedná o profily plochy. Výhodou je přesné napojení ploch bez chyb a bezproblémové sešívání jednotlivých segmentů bez nutnosti definovat široké tolerance. Jedinou podmínkou pro úspěšný výběr objektu je vytvoření samostatné hladiny umožňující dočasné skrytí již vytvořené plochy vystavěné na totožné křivce.

 

Vytvoření pomocné roviny a skrytí objektu

Výše uvedený postup umožňuje také postupnou segmentaci sešívaných ploch a jednotlivých jejich částí pro lepší orientaci v konstrukčním problému.

 

Vytvoření druhého segmentu plochy tažením

Finální plochu můžeme ponechat v segmentech, případně ji sešít do jediného celku.

 

Finální plocha