portál uživatelů
softwarů Autodesk

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 11. díl

Strojírenství

Tvorbu ploch v aplikaci AutoCAD si dnes rozšíříme o postupy umožňující vytváření složených povrchů s aplikací průsečnic a společných bodů ploch. Tento postup znamená poměrně snadné řešení jak se dopra…

Práce s plochami v AutoCADu 2014, 11. díl

Tvorbu ploch v aplikaci AutoCAD si dnes rozšíříme o postupy umožňující vytváření složených povrchů s aplikací průsečnic a společných bodů ploch. Tento postup znamená poměrně snadné řešení jak se dopracovat k požadovanému výsledku.

 

Výchozí křivka a poloha souřadného systému

Výchozí křivku připravíme standardní konstrukcí spline procházející body. Tato křivka je umístěna v globálním souřadném systému. 

 

Tvarování křivky pomocí editačních bodů

Křivku můžeme dodatečně zpracovat pomocí editačních bodů. Ty jsou dostupné po výběru křivky a umožňují jednoduchou změnu tvaru křivky a jejich proporcí. Posuny bodů jsou vždy vázány na pozici roviny XY v případě, že nevyužijeme nadřazené funkčnosti uchopení.

 

Vytvoření pomocné úsečky

Pro snadné zpracování a tvorbu objektů v prostoru využijeme pomocné konstrukce. Tento postup byl v našem seriálu již několikrát aplikován a je velmi snadný a efektivní pro práci v prostoru.

 

Finální konstrukce křivek

Konstrukci křivek uzavřeme dle potřeby jednotlivými objekty. Provázanost v koncových bodech je samozřejmě nutnou podmínkou pro vytvoření NURBS plochy.

 

Vytvoření primární NURBS plochy

Pro zjednodušení následující operace provedeme přípravu sousední plochy prostou kopií primární plochy pomocí editačního uzlu. Plochu umístíme v jednom z koncových bodů primární plochy.

 

Kopie primární plochy do koncového bodu

Vlastní plochy přemostíme pomocí G2 přechodu, vznikne tak hladké, plátované spojení tří ploch, které jsou samostatnými segmenty (nejsou sešity).

 

Vytvoření G2 přechodové plochy

Nyní máme připravenu plochu, která definuje design. Nyní budeme pokračovat přípravou technologických prvků. Pro ilustraci vytvoříme sloupek.

 

Příprava průsečnice

Připravíme si potřebné objekty. Tím je pomocný válec, který bude využit pro odvození průsečnice. Tato křivka je odvozena jako množina společných bodů obou ploch a proložena křivkou.

 

Průsečnice

Sloupek vytvoříme samostatným šablonováním.

 

Finální model