Přehled novinek v Inventor Professional 2015 – 1. část
Firma Autodesk má široké portfolio produktů a konstruktér již nemusí (a zpravidla ani nemá) nainstalovaný pouze jediný software, se kterým pracuje. Pravidelná kontrola aktualizací u všech software tak…
Firma Autodesk má široké portfolio produktů a konstruktér již nemusí (a zpravidla ani nemá) nainstalovaný pouze jediný software, se kterým pracuje. Pravidelná kontrola aktualizací u všech software tak může být časově náročný proces.
Tento problém řeší Správce aplikací, který má na starost pravidelnou kontrolu servisních balíčků a aktualizací všech nainstalovaných Autodesk produktů. Najdeme ho na hlavním panelu Windows, viz následující obrázek.
Obr. 1 – Správce aplikací Autodesk. Tento nástroj upozorní, pokud bude dostupná aktualizace pro nainstalovaný software firmy Autodesk.
Na projektorech, které mají nižší rozlišení než běžné monitor, popř. na noteboocích s nízkým rozlišením, činila velikost tohoto dialogu problémy, protože dolní tlačítka byla mimo obrazovku. Nyní je možné velikost tohoto dialogu měnit.
Obr. 2 – Možnost změny velikost dialogu Možnosti aplikace. Dále, na kartě Hardware byla položka Kompatibilní přejmenována na Konzervativní.
Značnými změnami prošel i pás karet, který má nyní přeuspořádané příkazy, nejmarkantnější změny se udály na panelu 3D Model a Náčrt.
Obr. 3 – Srovnání uspořádání pásu karet z Inventoru 2014 a 2015. Je vidět značné zjednodušení.
Karta Náčrt je od verze 2015 vždy vidět a přestala být zcela kontextovou.
Obr. 4 – Karta Náčrt v nekontextovém režimu.
Dostupné jsou pouze některé příkazy, např. přímka. Po zvolení libovolného dostupného příkazu, Inventor vyzve uživatele k určení roviny náčrtu, popř. k výběru již existujícího náčrtu.
Panely jako Plastická součást, Svazek, Základní tělesa a další, jsou ve výchozím nastavení skryty. Jejich zobrazení lze ovlivnit pomocí nového nástroje Zobrazit panely, který je vidět na obrázku níže.
Obr. 5 – Správce aplikací Autodesk. Tento nástroj upozorní, pokud bude dostupná aktualizace pro nainstalovaný software firmy Autodesk.
Příkaz Vysunutí nově umí řešit kolize při kontaktu vysouvaných ploch s nenulovým úhlem zúžení, viz následující obrázek.
Obr. 6 – Vysunutí tvaru se zúžením 30°. V Inventoru 2014 by toto vysunutí skončilo chybovým hlášením, v Inventoru 2015 se konflikt vyřeší spojením objemů.
Novinkami v prostředí modelování součástí jsou nástroje Přímé úpravy a Volné modelování.
Pokud jste pozorní čtenáři našeho portálu, jistě jste zaznamenali články P. Fořta na téma Feature recognition. Nástroj Přímé úpravy není nic jiného, než integrace tohoto nástroje přímo do Inventoru. Je určen především pro práci s importovanými, neparametrickými geometriemi.
Obr. 7 – Použití nástroje Přímé úpravy. Zde se manipuluje s plochou vysunutí.
Nástroje volného modelování (tzn. freeform modelování) přináší zpět funkčnost Inventoru Fusion, který se z Inventoru oddělil a přešel do cloudové podoby. Uživatel má tak opět k dispozici možnosti volné úpravy tělesa pomocí manipulačních nástrojů, které umožňují snadno zachytit myšlenku designu, která by jinak byla obtížně dosažitelná. Podrobně se tomuto nástroji budeme věnovat v samostatných článcích.
Obr. 8 – Nástroj volný tvar (kvádr). Kvádr je možnost snadno upravovat tažením hran a manipulačních bodů.
Dále je ve verzi 2015 možné snadno vyčistit model od nepoužitých parametrů. Tato funkce je přístupná v dialogovém okně Parametry, viz obrázek dole.
Obr. 9 – Nová možnost automaticky vyčistit model od nepoužitých parametrů. Po spuštění příkazu Vyčistit nepoužité se objeví dialogové okno se seznamem parametrů, které Inventor vyhodnotil jako nepoužité. Zde nám přebývá parametr s názvem „Nepoužitý“.
Dále Inventor 2015 přináší vyšší výkon při využití příkazů Obalit k povrchu/ploše a Reliéf, změny v nápovědě a ukázkách, ale tomu se budeme věnovat v příštích článcích.