portál uživatelů
softwarů Autodesk

Život ve 3D

Strojírenství

Houslista z Nebrasky chtěl dle svých nápadů navrhnout a vyrobit housle pro svou ženu, avšak neměl žádné zkušenosti s výrobou hudebních nástrojů. Chlapec z Astorie se narodil bez většiny…

Život ve 3D

Houslista z Nebrasky chtěl dle svých nápadů navrhnout a vyrobit housle pro svou ženu, avšak neměl žádné zkušenosti s výrobou hudebních nástrojů.

Chlapec z Astorie se narodil bez většiny své pravé ruky a stále se mu nedařilo najít vhodnou protézu, která by nestála desítky tisíc dolarů.

Filmová společnost Laika hledala nástroje, které by dokázali vytvořit filmovým postavám neustále se měnící výraz, aniž by museli modelovat tisíce jednotlivých loutek.

Každý z těchto problémů našel své rychlé a levné řešení v Portlandu, centru nové technologické revoluce v oblasti 3D tisku. 3D tisk umožňuje vytisknout vlastní trojrozměrné předměty stejně rychle, jako když tisknete dokumenty na inkoustové tiskárně.

Většina vytisknutých objektů z počátku byly spíše hračky, ale nyní se stále více přesouváme k reálnému světu, k něčemu funkčnímu a smysluplnému, říká David Perry z Portlandu. Jelikož Perry hrál na housle, jeho prvotní nápad byl stvoření houslí v 3D digitální podobě. Housle nejsou kopií klasických houslí, jelikož nejsou tvořeny ručně mistrem řemeslníkem. Ale jejich krása je v jejich funkčnosti, která byla postupně vylaďována až k dokonalosti. A nyní je možné housle neomezeně tisknout. Navíc tento designér poskytl veškerá data veřejnosti, přes open source komunitu Portland DIY. Je potřeba říci, že celkové náklady na vyrobení těchto jedněch houslí činili 250 dolarů. A na jeho houslích už hrají i profesionálové v koncertních síních…

Další zajímavou zkušenost představují lidé ze společnosti RapidMade, která mimo jiné spolupracuje s firmami jako Hewlett-Packard, Daimler, apod. A také se zaměřují na práci s protézami a protetikami. Dopomohli výše uvedenému chlapci získat novou ruku. Narodil se sice s palcem, ale celé předloktí zakrnělo. Na ručně formovanou protézu neměl dost financí a hledal pomoc. V RapidMade mu vytvořili protézu, která dokonale padne a náklady na výrobu jedné takové protézy činní 50 dolarů! Navíc jak chlapec roste, snadno se dotvoří nová protéza respektující jeho vývoj.

Ředitel společnosti Micah Chaban hovoří i o skvělém využití 3D tisku pro tvorbu ortopedických vložek přesně na míru, také pomůcek pro nedoslýchavé a také o budoucnosti v možné tvorbě replik celých lidských orgánů, jako jsou plíce.  

Nesmíme opomenout i oblast architektury, která je prvním odvětvím využívající 3D tisk pro tvorbu objektů v opravdu velkých měřítkách. A to nemluvíme jen o modelech budov z balzy, když tady to využití je opravdu obrovské. Nově se testuje tisk i ze sádry, která dokáže velmi dobře napodobovat různé materiály jako dřevo například.

Budoucnost 3D tiskáren je dále viděna v možnosti tisku z více materiálů najednou a v jejím využití přímo na stavbě.

Zdroj článku: Portland Tribune