portál uživatelů
softwarů Autodesk

10 kroků k Informačnímu modelování budov – BIM

Strojírenství

Snahy o nasazení BIM technologie jsou pochopitelné. BIM pomáhá projektovým týmům prozkoumat jejich návrhy ještě před vlastní výstavbou, a ověřit tak všechny parametry. Díky jednomu 3D BIM modelu je sn…

10 kroků k Informačnímu modelování budov – BIM

Snahy o nasazení BIM technologie jsou pochopitelné. BIM pomáhá projektovým týmům prozkoumat jejich návrhy ještě před vlastní výstavbou, a ověřit tak všechny parametry. Díky jednomu 3D BIM modelu je snazší spolupracovat a provádět koordinace, získávat realistické vizualizace, a ověřovat dopad výstavby a provozu objektu na životní prostředí.

Mnoho firem po celém světě již přešlo na technologii BIMu. Stále ale je spousta firem, které se přechodu obávají z množství pochopitelných důvodů. Zde je seznam deseti základních kroků, které umožní urychlit proces transformace na BIM a snížit případné negativní dopady.

1.      Poznejte BIM

Určete jednu nebo dvě osoby ve vaší kanceláři, které se podrobně s BIMem seznámí a zjistí, jak nová technologie ovlivní vaše konkrétní pracovní procesy. Například, při tvorbě 2D dokumentace se mnoho detailů zpracovává až ve vyšších stupních dokumentace, v BIMu je potřeba tato místa řešit mnohem dříve.

2.      O změně informujte svůj tým

Je potřeba, aby někdo z vedení informoval o změně celý svůj tým a pro tuto změnu tým i nadchnul. Představil svá očekávání a vize a hlavně výhody, které by vám BIM měl přinést.

3.      Ověřte hardwarové a softwarové požadavky

BIM není software, je to proces závislý na práci s 3D modely. Ale pro práci s 3D modely je potřeba software. Prozkoumejte možnosti na trhu a ověřte si, zda vaše stávající hardwarové vybavení bude vyhovovat požadavkům nových aplikací.

4.      Sestavte plán pro řízení změn

Tento plán by měl rozvrhnout proces uvádění BIM technologie do života ve vaší kanceláři, obsahuje, kdo a jak by měl být vyškolen, nastavit jednotlivé pracovní postupy.

5.      Pilotní projekt

Pro otestování znalostí a procesů je dobré zkusit si tzv. pilotní projekt. Vyzkoušet si tvorbu celého modelu na virtuálním projektu, který není komerční a není pod časovým tlakem. Zkušenosti z tohoto pilotního nasazení oceníte při zpracování první reálné zakázky.

6.      Zdokumentujte preferované postupy

Jak si časem ověříte v praxi, některé postupy se budou jevit vhodnější pro váš způsob práce. Je vhodné tyto procesy uspořádat do tzv. BIM standardů, které při dodržování pomohou celému týmu být efektivnější.

7.      Rozvíjejte BIM experty

Časem zjistíte, že někteří z členů týmů jsou BIM více zapálení. Je dobré tyto osoby dále rozvíjet, školit a nasazovat je do každého BIM projektu, pro snazší adaptaci nové technologie napříč celou společností.

8.      Postupně převádějte další týmy na BIM

Je velkou chybou snažit se převést na technologii BIMu celou společnost najednou. Mnohem výhodnější je jít postupně po jednotlivých pracovních skupinách, tak jak se každá skupina setkává s požadavky na rozpracování modelů v BIM.

9.      Integrace s kooperanty

Síla BIMu je v možnosti vzájemného sdílení modelů a koordinované práci nad stejnými daty. Jakmile se rozhodnete jít cestou BIMu, je vhodné najít takové externí spolupracovníky, co už také využívají BIM, nebo se k této změně chystají. Pak dokážete být společně ještě více efektivní.

10.   Rozšíření a inovace díky BIM

Jakmile se naučíte používat BIM technologii, zjistíte, že díky tomu máte k dispozici nástroje pro snadnou vizualizaci, koordinace a analýzy. Předejte tyto informace o přidaných hodnotách vašich projektů dále, vašim zákazníkům a potenciálním klientům. Prezentujte svoji sílu, kterou vám dodává BIM.

 

Závěrečné doporučení: Výše uvedené kroky, jsou tipy pro to, jak začít, ale rozhodně to nejsou přesná pravidla. Postupujte dle sebe a svých zvyklostí. Některé kroky se ve vaší společnosti mohou překrývat, či je nebudete potřebovat, upravte si tak plán dle svých požadavků. Soustřeďte se na svůj cíl – adaptovat BIM.

Původní znění článku najdete na The STAR