BIM DAY 2014
Prvně se akce s názvem BIM DAY uskutečnila v roce 2012 a letošní ročník je tedy již třetí významnou akcí, která se zaměřuje výhradně na problematiku tzv. informačního modelování budov (BIM).…
Prvně se akce s názvem BIM DAY uskutečnila v roce 2012 a letošní ročník je tedy již třetí významnou akcí, která se zaměřuje výhradně na problematiku tzv. informačního modelování budov (BIM). Letošní ročník s podtitulem „BIM revoluce je tady! Jste připraveni na BIM revoluci?“ přivítala kromě zkušených řečníků, prezentátorů a odborníků v oblasti BIMu přes 150 účastníků, kteří svojí hojnou účastí potvrdili rostoucí zájem o BIM.
Obr. Konference BIM DAY 2014
Přestože všechny přednášky byly věnované stejnému tématu a termín BIM byl skloňován v každé z nich, přinesli jednotliví prezentátoři cenné informace a zkušenosti a nabídli pohled na BIM z jiného úhlu.
V prvním přednáškovém bloku BIM ve světě věnovaném zahraničím odborníkům vystoupili
Dr. Thomas Liebich ze společnosti buildingSmart International, která vyvíjí souborový formát IFC umožňující snadnou výměnu dat mezi aplikacemi a normy pro výměnu dat mezi modely a tím celou konferenci zahájil jednou z nejdůležitějších myšlenek BIMu, kterou je spolupráce mezi profesemi. V následujících přednáškách pak zazněly informace o vývoji BIMu, navazující legislativy a uplatnění moderních přístupů s důrazem na obecné přínosy i využití na konkrétních projektech v Rakousku, Velké Británii a dalších zemích. Kompletní přehled přednášek s detailním popisem je uvedený na stránkách konference.
Druhý blok BIM v ČR přenesl účastníky do domácího prostředí a vytvořil prostor pro domácí řečníky. Mezi nimi vystoupil Petr Matyáš z architektonického ateliéru di5 architekti inženýři, který představil konkrétní způsob využití BIM přístupů a jejich přínos podložený mnohaletými praktickými zkušenostmi a konkrétními ukazateli. Další z řečníků, Martin Černý, pohovořil o BIMu ve vztahu k veřejným zakázkám a část svého vystoupení věnoval směrnici EU o zadávání veřejných zakázek a jejím významným bodům. Další příspěvky byly věnovány zkušenostem z projektování s využitím BIMu a rovněž BIMu v oblasti výuky a vzdělávání. Blok uzavřel Milan Hampl, který pohovořil o svých bohatých zkušenostech v oblasti správy nemovitostí v návaznosti na BIM. Kompletní přehled přednášek s detailním popisem je uvedený na stránkách konference.
Kromě přednášek byly na programu také bloky panelových diskusí věnovaných konkrétním oblastem BIMu. Tyto bloky nabízely unikátní možnost pro otevřenou diskusi účastníků s přednášejícími a umožnily objasnit nesrovnalosti ve vnímání BIMu, hlouběji porozumět jeho přínosům a vlivu na jednotlivé fáze životního cyklu staveb z pohledu všech zúčastněných subjektů. Přehled tematických okruhů panelových diskusí je uvedený na stránkách konference.
Letošní ročník konference znovu potvrdil, že přístupy BIMu již nejsou jen přáním a vizí projektantů, ale stávají se každodenním tématem a součástí běžné stavební praxe ve všech fázích, se kterými je BIM spojený – ať už jde o projektování, realizaci staveb nebo správu nemovitostí.
BIM DAY se konal v Národní technické knihovně v Praze Dejvicích a pořádala jej Odborná rada pro BIM.