portál uživatelů
softwarů Autodesk

Biolog, co „hackuje“ virus bojující s rakovinou

Strojírenství

Genetický a buněčný biolog Hessel, který byl označen za „biohackera“, uvádí, že nikdo na světě nechápe, co vlastně dělá. To, s čím on pracuje, je pro nás většinu neviditelné, pracuje s objek…

Biolog, co „hackuje“ virus bojující s rakovinou

Genetický a buněčný biolog Hessel, který byl označen za „biohackera“, uvádí, že nikdo na světě nechápe, co vlastně dělá. To, s čím on pracuje, je pro nás většinu neviditelné, pracuje s objekty velmi malých rozměrů. Pracuje totiž s buňkami, které dle jeho slov, jsou nejsložitějším strojem ve známém vesmíru. Proč? Protože dokážou zpracovávat množství operací celý den, fungují pouze na bázi cukru a vydrží pracovat nepřetržitě a dlouho. Díky sekvenování DNA dnes více vidíme do buněčné struktury a dokážeme lépe dekódovat naše buňky. A jak stále více dokážeme nahlížet do struktury buňky, tak je stále více patrné podobnost mezi nimi a počítači.

Hessel se specializuje především na viry, které popisuje jako určité aplikace biologického světa a na to, co za aktivitu se děje uvnitř každé malé buňky. A ikdyž Autodesk je znám především jako výrobce CAD aplikací, dokázal pro Hessela vytvořit živou vědeckou laboratoř. Tato laboratoř mu umožňuje mimo jiné vytisknout viry, které, jak doufá, budou bojovat s buňkami rakovinového bujení.

Vybavení laboratoře, jako jsou speciální softwary a 3D tiskárny, dokáže převést data do řetězce DNA. A to i viry. Tyto speciální viry dokážou najít rakovinné buňky, „hacknout“ je a převzít nad nimi moc, a dále nakazit další a další nemocné buňky.

Hessel tvrdí, že rakovina ve své podstatě je docela jednoduchá nemoc a budoucností je vytvoření speciálních personalizovaných leků, které jsou upraveny na míru každému pacientovi. Vytvořit první tištěné viry biologovi trvalo asi dva týdny a náklady vyšly na 1000 dolarů. Což je značný rozdíl oproti miliardám za vývoj a výrobu klasických léků na rakovinu. Hessel navíc tvrdí, že příští rok bude schopný vytvořit takový virus za jeden dolar.

Prezentaci biologa z konference WIRED2014 si můžete prohlédnout zde