Indickým stavitelům se s BIM daří snižovat náklady a zkracovat prostoje
Přestože je indické stavebnictví svým rozsahem i podmínkami nesrovnatelné s českým, také zde se snaží zavádět nové technologie v podobě informačního modelu budovy (BIM). Trojrozměrné a detailní 3D viz…
Přestože je indické stavebnictví svým rozsahem i podmínkami nesrovnatelné s českým, také zde se snaží zavádět nové technologie v podobě informačního modelu budovy (BIM). Trojrozměrné a detailní 3D vizualizace z BIM řešení umožňují nacházet a včas řešit problémy, které leží na cestě dobře k fungujícím stavbám.
Podobně jako v mnoha dalších rychle se rozvíjejících ekonomikách, také v Indii se BIM teprve prosazuje. Jak však zdejší stavebnictví dospívá a přibývá kvalifikovaných pracovníků, roste také počet firem nabízejících služby s výhodami informačního modelu budovy. Studie RICS School of Built Environment a KPMG ukázala, že 22 % indických firem v oblastech architektury, projekce a realizace staveb již technologii nasazuje. V následujících letech přitom má jít už o 78 % subjektů. Řešení BIM jsou v Indii nejvíce využívána u obytných a komerčních projektů, nejméně pak v průmyslových odvětvích a infrastruktuře.
Argumenty pro využití BIM jsou zde – podobně jako v dalších jiných zemích – zejména snižování celkových nákladů či řešení mezioborových kolizí (například systémů TZB) už ve stádiu projekce. BIM urychluje realizaci staveb i díky redukci zdvojených činností, nalezení standardních a opakujících se stavebních prvků – a hlavně řešení problémů, ještě než vůbec začnou stavební práce.
V Indii zbývá dořešit mj. kompatibilitu mezi různými softwarovými řešeními, dostupnost kvalifikovaných zdrojů i standardizaci. Nasazení BIM zatím zpomaluje nulový tlak samospráv na zavádění této technologie coby nástroje k zefektivnění stavební výroby, jak to známe například z Evropy. Přesto zde však BIM považují za technologii budoucnosti. Jakmile stavebnictví poroste, BIM se i na zdejším trhu stane z možné volby nezbytností.
Zdroj: ETRealty.com