portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracujeme se součástmi z plechu v Autodesk Inventoru 2015, část 4.

Strojírenství

Článek o tvorbě součástí z plechu dnes věnujeme vytváření plechových součástí v sestavách s vazbou na další díly. Jedná se o postup, který umožňuje poměrně snadné vytvoření rozměrově přesných a prováz…

Pracujeme se součástmi z plechu v Autodesk Inventoru 2015, část 4.

Článek o tvorbě součástí z plechu dnes věnujeme vytváření plechových součástí v sestavách s vazbou na další díly. Jedná se o postup, který umožňuje poměrně snadné vytvoření rozměrově přesných a provázaných objektů v sestavě.

Vytvoření struktury projektu

Pro správnou definici sestavy je stěžejní v prvním kroku připravit rozložení projektu. Zde nikdy nezapomínejme na umístění složky projektu a normalizovaných dílů. V opačném případě se budou potulovat součásti v uživatelském profilu.

Vytvoření sestavy

Pro ukázku je zvolen kryt vytvořený nad rámovou konstrukcí svařované sestavy. Tento je vygenerován postupem, který si následně popíšeme.

Vytvoření skeletonu rámu

Pro rámovou konstrukci je ideální v prvním kroku vždy připravit skeleton. Je to určitá kostra, vytvořená pouze jako skupina 2D bočnic propojených 3D úsečkami. Tento postup je velmi snadný a především přehledný.

Přiřazení prvků rámu

V dalším kroku jsou jednotlivým čarám rámu přiřazeny objekty profilů. Profily jsou načítány z databáze prvků a generovány do připravené složky dle nastavení projektu. Každá součást je tvořena samostatným souborem.

Zařezávání rohů

Autodesk Inventor má velkou výhodu v oblasti přípravy rámové konstrukce. Nástroje umožňují rychlé zpracování rámu jako takového a poskytují celou řadu zajímavých možností využití.

Přisazení profilu

Po vytvoření rámu je možné vždy na základě skeletu primární sestavu modifikovat. Jedná se o postup, který lze využít pro tvorbu řady modifikací.

Definice nové součásti

Plechový kryt vytvoříme jako novou součást, primárně je ji vždy nutné při modelování přímo v sestavě převést na součást z plechu. Tento postup je zcela zásadní a je jej vhodné provést ihned při startu modelování. Dodatečná konverze by se nemusela již zdařit z důvodu určité geometrie.

Definice náčrtu

Nad sestavou s využitím postupů projekce a 2D náčrtu vytvoříme profil pro generování profilového ohybu. Tento postup vytvoření součásti z plechu je pro náš případ zřejmě nejvhodnější. Tvar plechové součásti je díky tomu řízen jediným, snadno modifikovatelným náčrtem.

Vytvoření profilového ohybu

Finální součást lze zobrazit pro výrobu pomocí příkazu rozvinu.

Finální součást