portál uživatelů
softwarů Autodesk

Rychlé kreslení v AutoCADu

Strojírenství

Tvorba technické dokumentace v AutoCADu má svá dlouholetá specifika. Existuje celá řada škol a postupů jak s tímto nástrojem začít rychle pracovat a jak jej využívat. Podívejme se dnes na několik tipů…

Rychlé kreslení v AutoCADu

Tvorba technické dokumentace v AutoCADu má svá dlouholetá specifika. Existuje celá řada škol a postupů jak s tímto nástrojem začít rychle pracovat a jak jej využívat. Podívejme se dnes na několik tipů, které mohou zjednodušit práci s touto aplikací a především ji zpřesnit a zrychlit. Postupy lze aplikovat jak v AutoCADu, tak v LT verzi.

Základem je sjednocená šablona

AutoCAD jako aplikace má stovky nastavení různých proměnných. Upravit aplikaci pro potřeby příslušných norem a vnitřních pravidel může znamenat i několik desítek hodin laborování a nastavování. Proto je vhodné před nasazením AutoCADu vždy předem připravit sadu šablon.

Šablona výkresu

Šablona výkresu, dříve prototypový výkres v sobě nese nejen stovky nastavení proměnných, ale také může obsahovat již připravený grafický obsah, například bloky s atributy. V našem případě obsahuje i formáty výkresu, které jsou určeny pro snadný přechod od kreslení na výkresu k digitální tvorbě obsahu.

Základním nástrojem pro přesnou práci je bezesporu ekvidistanta

AutoCAD obsahuje poměrně velké množství příkazů pro vlastní tvorbu dokumentace. Existuje ovšem sada nástrojů a postupů, se kterými na většinu práce často vystačíme. Jejich využití vychází především z požadavků na přesnost vytvářené dokumentace.

Definice vzdáleností pomocí ekvidistanty

První zásadou práce v AutoCADu je tvorba dokumentace v měřítku 1:1. Eliminujeme tak především nepřesnosti dané přepočty a umožňujeme jednoduché modifikace a měření. Je tedy jedno jestli kreslíme kus dálnice, nebo kolečko do hodinového strojku. Vždy pracujeme v měřítku 1:1. Výkres upravíme až podle potřeby při vložení formátu a tisku.

Ořezání a modifikace objektů

Další zásadou je práce v ortogonálním souřadném systému s důrazem na přesné využití rovnoběžek vytvářených pomocí příkazu ekvidistanta. Tento postup je nejen produktivní, ale zaručuje velmi rychlé vytvoření požadované geometrie.  Ve spojení s ořezem objektů a případnými konstrukčními úlohami se velmi často vyhneme zdlouhavému vypisování souřadnic na příkazové řádce.

Práce s hladinami

Velmi důležitým prvkem při práci s AutoCADem je využití předem připravených hladin v šabloně pro umístění objektů. Tento postup zaručuje neustálou kontrolu nad objekty ve výkrese, tloušťkami čar apod. U stovek výkresů v zakázce, které nejsou v této oblasti sjednoceny, se může ve finále jednat o poměrně zásadní nedostatky a komplikace.

Základní editační příkazy

Při modifikacích připravených rovnoběžných čar používáme zásadně pouze jednoduchých příkazů z oblasti editace objektů. S využitím vhodných konstrukčních úloh, případně pomocných čar vyřešíme často i složitou geometrii, kterou by bylo nutné například dopočítávat pomocí matematických funkcí.

Editační uzly

Již od verze 12 v operačním systému DOS existují v AutoCADu editační uzly. Jedná se o nástroj, kterým můžeme nahradit celou řadu editačních příkazů v AutoCADu. Funkce na uzlu lze snadno aktivovat pomocí pravého tlačítka myši.

Kóty a hladiny

Velmi podstatným obsahem výkresu jsou kóty a další texty. Především nastavení kót a jejich stylů je nutné věnovat výraznou pozornost. Obecně nelze kóty nastavit v šabloně zcela univerzálně, ale lze se přiblížit dlouhodobějším testováním k určitému optimu, kdy je nutné dodatečně modifikovat pouze minimální počet kót. Pokud potřebujeme upravit větší množství kót najednou je velmi vhodnou funkcí kopie vlastností.

Modifikace vlastností jediné kóty (definice značky průměru na lineární kótě)

Pro zvýšení přesnosti a urychlení práce lze uvést také správné nastavení módu uchopení objektů. To se poměrně liší od tradičních nástrojů ve starších verzích AutoCADu a je nutné se naučit především pracovat s ikonami v patě aplikace. 

Práce s uchopením objektů