portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracujeme s bloky v AutoCADu

Strojírenství

Práce s bloky v AutoCADu umožňuje zefektivnit a zpřesnit tvorbu objektů. Koncepce práce s bloky vychází z léta osvědčeného modelu, který se v AutoCADu rozšiřuje postupně o nové možnosti a nastavení. B…

Pracujeme s bloky v AutoCADu

Práce s bloky v AutoCADu umožňuje zefektivnit a zpřesnit tvorbu objektů. Koncepce práce s bloky vychází z léta osvědčeného modelu, který se v AutoCADu rozšiřuje postupně o nové možnosti a nastavení. Bloky lze výhodně využít nejen k tvorbě objektů, ale také pro efektivní práci v týmu na složitějších sestavách a konstrukcích.

Základní geometrie bloku

Dnešní článek věnujeme dvěma základním problémům. Prvním je vytvoření bloku bez atributů a druhým vytvoření bloku s atributy. Pro základní geometrii využijeme běžnou matici, kterou vytvoříme jako skupinu objektů. Každý objekt má své vlastnosti a editační body, viz. níže.

Objekt vytvořený jako skupina entit

Nejprve si vyzkoušíme vytvoření samostatného bloku. Pro vytvoření bloku použijeme příkazu blok. Obsahuje přehledný dialogový panel pro vytvoření základní definice bloku.

Dialogový panel příkazu blok

V případě jednoduchého bloku lze prakticky zadat pouze jeho název, vybrat objekty a zadat vstupní referenční bod, za který je blok později vložen a obsahuje jeden jediný editační uzel.

Postup definice bloku

Na níže uvedeném obrázku je patrný efekt vytvoření bloku a jeho dodatečného rozložení příkazem rozlož na entity. Prakticky se dostáváme opět na výchozí stav celého řešení.

Vliv příkazu rozlož na objekty

Velmi zajímavou možností práce s bloky je aplikace atributů. Jedná se o popisky, které mohou být snadno dodatečně editovatelné, případně využitelné pro další zpracování obsahu výkresu.

Dialogový panel příkazu diatrdef

Základní vstupní informací je opět rozložená geometrie., případně již vytvořený blok. Druhý postup vnořených bloků, ale příliš nedoporučuji začínajícím uživatelům. Pro otestování atributů lze využít nejpoužívanější typ atributu a to je ověřovaný a přednastavený atribut.

Definice ověřovaného a přednastaveného atributu

Na výše uvedeném obrázku je zpracován postup definice atributu. Zadáme štítek, velikost a výchozí hodnoty s výškou atributu. Z takto připravené geometrie vytvoříme opět blok s jiným názvem (jinak je původní předefinován).

Vytvořený blok s atributy

Atributy jsou převedeny do přednastaveného stavu a uloženy do bloku, který lze pomocí příkazu vlož libovolně vkládat do obsahu výkresu. Atributy změníme jednoduchým poklepem levého tlačítka myši na geometrii bloku.

Definice bloku s atributy

Pomocí editoru atributů lze upravit prakticky libovolnou hodnotu atributu, pokud je zadána jako editovatelná, případně ověřitelná.

Editor atributů na objektu

Závěrem pouze již připomeňme, že bloky jsou přímou součástí výkresu. Není tedy nutné objekty bloků jakkoliv exportovat nebo importovat i když je to možné. Ideální je uložit často používané bloky do výkresové šablony.

Vložení atributů