14 příběhů 3D tisku roku 2014 – 1.díl Tisk ve vesmíru
Na vesmírné stanici byl úspěšně vyzkoušen 3D tisk Jednou z nejatraktivnějších příležitostí pro 3D tisk je výroba součástí přímo ve vesmíru. Vědci z NASA, European Space Industry a dalších sp…
Na vesmírné stanici byl úspěšně vyzkoušen 3D tisk
Jednou z nejatraktivnějších příležitostí pro 3D tisk je výroba součástí přímo ve vesmíru. Vědci z NASA, European Space Industry a dalších společností již vyvíjejí technologie a metody potřebné k tisku mimo zemskou atmosféru a přitažlivost. První úspěchy naznačují, že výroba funkčních součástí ve vesmíru je reálná.
Vesmírné programy USA, Ruska a dalších zemí se znovu soustřeďují na delší kosmické lety. Cílem se stala čtvrtá planeta naší sluneční soustavy – Mars. Při takto obrovských vzdálenostech se možnost rychlého zásobování jeví jako nemožná. 3D tisk by tak mohl sehrát klíčovou roli při výrobě potřebných náhradních dílů nebo součástí na míru, se kterými se při odletu nepočítalo.
Největší posun od teorie k praxi zatím předvedla NASA ve spolupráci s týmem Made In Space. Již v září odcestovala 3D tiskárna ZeroG na mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Podle odborníků tím začala nová éra kosmických letů, kdy osádky budou moci replikovat modely zaslané ze Země. Zatím jde o pouhé malé kousky plastu, na kterých vědci zkoušejí 3D tisk v prostředí zcela odlišném od pracovišť na povrchu naší planety.
Pro potřeby vesmírné stanice ISS byl vyvinut zcela nový typ 3D tiskárny (video, anglicky; zdroj: NASA)