portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak správně nastavit projekt v Autodesk Inventoru?

Strojírenství

Práce s modely sestav v Autodesk Inventoru je řešena jako skupina součástí, které lze vytvářet buď přímo, nebo generovat pomocí integrovaných nástrojů aplikace. Tato konstrukční procedur nejen zefekti…

Jak správně nastavit projekt v Autodesk Inventoru?

Práce s modely sestav v Autodesk Inventoru je řešena jako skupina součástí, které lze vytvářet buď přímo, nebo generovat pomocí integrovaných nástrojů aplikace. Tato konstrukční procedur nejen zefektivňuje práci, ale lze opakovaně využít prakticky libovolnou geometrii nebo normalizovaný díl.

proj01

Dialog pro definici projektů

Poměrně častým problémem v oblasti definice sestav je její rozložení do projektu. Vždy si musíme uvědomit, že každá součást projektu má své nezastupitelné místo a i ztráta dat jediné součásti může být problémem.

proj02

Vytvoření sestavy

Pro tyto situace má Autodesk Inventor integrovaný nástroj pro definici projektu. Můžeme si vybrat buď z jednoduše strukturovaného projektu na diskovém úložišti (lokální, síťové), kdy předpokládáme, že na sestavě nebude pracovat rozsáhlejší tým. Nebo můžeme aplikovat strukturované ukládání do PDM systému Autodesk Vault.

proj03

Definice umístění projektu na lokálním disku

V dnešním článku si popíšeme principy uložení dat sólo projektu. Ten vychází z jednoduchém myšlenky, využití uživatelského profilu pro ukládání generovaného obsahu. A zde může být s přenášením dat problém. Data projektu vytvořená uživatelem jsou správně uložena do zvolené složky na disku, normalizované a generované prvky jsou uloženy v uživatelském profilu.

proj04

Vytvoření součásti

Nejjednodušší postup jak vytvořit lokální, případně serverové úložiště pro projekt je vytvoření složky s názvem projektu a podložky normálie. Tato modifikace zaručí, že každá součást bude umístěna vždy v požadované struktuře ať je generovaná, nebo přímo modelovaná.

proj05

Uložení první součásti do složky projektu

V případě tvorby sestav jsou všechny pozice souborů součástí umístěny v příslušných pozicích na disku počítače. Jednotlivé díly se rozmísťují v závislosti na nastavení cest, které jsou ukládány do souboru *.ipj, což je v podstatě xml dokument.

proj06

Vytvoření sestavy

Pokud vytváříme díly, sestavu, nebo generujeme součásti pomocí funkčních generátorů, můžeme vždy mít při správné struktuře rozložení projektu, že jsou uloženy v relativních cestách. To znamená, že přemístěním složky projektu nedochází k výpadku dat. Jedná se o známou „dosovskou“ konvenci ./normalie.

proj07

Umístění souboru z obsahového centra

Spojením jednoduchých principů můžeme zachovat i velmi srozumitelnou strukturu souborů pro jednoduchou archivaci verzí. I když v této oblasti je výrazně výkonnějším pomocníkem Autodesk Vault. Kterou z možností zvolit je více otázka rozsahu projektu a rozsahu týmové spolupráce.

proj08

Vložení součásti normalizovaného dílu

Normalizované díly jsou umísťován při výše uvedeném postupu do složky normálie. Stejně tak tomu je u součástí generovaných, například rámů, hřídelů, ozubení apod.

proj09

Uložení sestavy do struktury

Přenos celé sestavy je následně velmi snadný. Prakticky lze zkopírovat pouze jedinou složku projektu, která obsahuje vše potřebné. Při otevření sestavy je samozřejmě nutné načíst *.ipj soubor a aktivovat jej ve správci projektů.

 

proj10

Finální struktura projektu na disku