portál uživatelů
softwarů Autodesk

Světoví architekti: BIG, opravdu big…

Stavebnictví

Znáte nejslavnější dánské architektonické studio BIG? A jejich aktuální vizi parní elektrárny? Představujeme další ze superhevězd světové architektury, kteří své netradiční domy staví po celém světě. …

Světoví architekti: BIG, opravdu big…

Znáte nejslavnější dánské architektonické studio BIG? A jejich aktuální vizi parní elektrárny?

Představujeme další ze superhevězd světové architektury, kteří své netradiční domy staví po celém světě. Studio založil v roce 2006 Bjarke Ingels (*1974), absolvent Královské akademie v Kodani a Technické univerzity v Barceloně. Bjarke pracoval u Rema Koolhaase, což jeho uvažování o architektuře výrazně ovlivnilo. V roce 2001 založil společně s Belgičanem Juliem de Smedtem ateliér PLOT. Později se sice oba rozešli a každý si založil svůj ateliér – de Smedt studio JDS a Ingels BIG (tedy Bjarke Ingels Group). Tolik trocha historie. Bjarke Ingels Group, tedy BIG, dnes zaměstnává kolem 200 architektů působících na projektech ve více než 18 zemích světa.

V našich projektech zkoumáme účinky měřítka a rovnováhy programové směsice na společenský, ekonomický a ekologický výsledek. Mícháním tradičních přísad jako je bydlení, odpočinek, práce, parkování a nakupování získáváme architekturu, která je výsledkem programové alchymie. Každé staveniště je testovacím polem pro svůj vlastní pragmatický utopický experiment. V BIG se věnujeme zkoumání míst působících se mezi radikálním a realitou. Zvolením mezi jedním z nich se odsoudíte k bezmocnému martyriu nebo apatickému sebeujišťování. Zamířením do plodného místa, kde se obě cesty překrývají, najdeme my architekti zase svobodu, abychom mohli měnit povrch naší planety v místo, které se bude lépe hodit k tomu, jak chceme žít. Při veškerém našem jednání se snažíme zaměřit od malých drobností až velkolepý celkový obraz,“ říkají o své tvorbě.

Architektura studia BIG je prostě zcela jiná, než na jakou jsme zvyklí. Není třeba dodávat, že vše je dotaženo se skandinávskou pečlivostí do posledního detailu. Výrazné je užití přírodních materiálů i důraz na nízkoenergetické bydlení. Snaha hledat jiné, než pravoúhlé formy, pak vede projektanty k hledání netradičních tvarů, kdy se domy různě prohýbají, části fasád jsou pokryty zelení a dojít ke svému bytu může být pro majitele docela nevšedním zážitkem. Není to ale architektura samoúčelná, naopak, v daném prostředí funguje dobře,“ charakterizuje jejich tvorbu teoretik architektury Zdeněk Lukeš.

Nás zaujal jejich nejnovější projekt mrakodrapu v New Yorku. Proleťte se nad ním s námi.

A mimochodem, aktuálně můžete Bjarkemu Ingelsovi a Jakobovi Langemu pomoci vybrat peníze na jejich futuristickou vizi na Kickstarteru.
Více o projektech na www.big.dk

 

Související články: