Čeští architekti: Ateliér Kunc Architects
Ve volném seriálu představujeme česká architektonická studia: dnes to bude zajímavý koncept landscape office od pražského Ateliéru Kunc Architects. „Když přijdete k nám do ateliéru a zeptáte se mne, c…
Ve volném seriálu představujeme česká architektonická studia: dnes to bude zajímavý koncept landscape office od pražského Ateliéru Kunc Architects.
„Když přijdete k nám do ateliéru a zeptáte se mne, co děláme, odpovím vám velmi jednoduše: Navrhujeme interiéry domy, kanceláře… hlavně ale navrhujeme prostor. Prostor, který má především připomínat místo, kde byste rádi trávili dobrou dovolenou,“ říká na úvod architekt Michal Kunc.
Vytvoříme-li pracovní prostředí co nejbližší našemu domovu, našemu přirozenému životu, získáme víc, dodává. Získáme víc od lidí, kteří v něm pracují. Velmi výrazně zvýšíme jejich výkon. Je to vyzkoušené a naší prací chceme ukázat, jak propojit navrhování kanceláří s každodenním životem. Ano, doma chceme mít to nejlepší prostředí. Proč bychom ho tedy neměli mít v práci?
Landscape office: záleží na tom, kde pracujete
Vytvořte lidem prostředí co nejbližší jejich domovu, dejte mu atmosféru, zbořte zeď mezi tím, kde je práce a kde je doma. Dnes je přece – ve většině případů, neříkám, že vždy – jedno, odkud pracujete. Částečně z domu, z kavárny, z tabletu na cestě… Já sám hodně cestuji, mám schůzky… A stejně jako vy se připojím tam, kde potřebuji. Odešlu… odpovím. Schválím, potvrdím… Kancelář dneška je hodně virtuální – to je smartphone ve vaší ruce, tablet a někdy notebook. Zamyslete se teď se mnou: kdy naposledy jste se podívali do svého mailboxu? Před pěti minutami? Před půl hodinou? Dovedete si dneska vůbec představit situaci, kdy byste na důležitý email odpověděli třeba až druhý den? Já ne. To prostě, bohužel, nejde.
Vhodné pracovní prostředí
Když mne práce baví, věnuji se jí naplno. Jsem výkonný. Ovšem k tomu ale potřebuji vhodné prostředí. Bez toho to neumím. Tedy říkám: udělejme si z kanceláře nenásilně druhý domov, stejně kvalitní prostředí jaké chceme mít doma.… Vytvořme prostředí obytné kanceláře. Propojme pracovní a privátní svět, protože tak budeme my všichni spokojenější a výkonnější.
Budoucnost kancelářského space planningu a navrhování
Oproti uzavřeným buňkám kanceláří navrhujeme krajinu, landscape. Openspace slouží pouze jako základ, je to ‚plato‘ pro mnoho různých prostředí. Vytváříme tedy living landscape… je to koncept práce, života, v příjemném motivujícím prostředí. Vycházíme přitom z přirozeného, skutečného světa, z jeho materiálů. Technologie se zrychlují a mění a kancelář na to musí být připravena, aby se za dva tři roky nemusel kupovat nový nábytek nebo se stěhovat. Práce je virtuální, mohu pracovat z mnoha míst podle potřeby. Living office musí kopírovat normální život a jeho projevy. Ideálně setřít rozdíl mezi tím kde jsme v práci a kde jsme doma.
Landscape office v kostce
– Kancelářský prostor jako obytná krajina motivuje zaměstnance k lepším výkonům, protože stírá rozdíl mezi pracovním a ‚doma‘ tedy pracujeme, protože nás to baví,
– Architektem správně připravený spaceplan ušetří významné finanční prostředky
– Pokud budete spolupracovat s architektem, vždy vybírejte studio, které už má konkrétní zkušenosti s realizací kanceláří, ale velkých kanceláří, protože jen na větších projektech se architekt naučí jak pracovat správně s prostorem.
Mg.A. Michal Kunc | profil
1971: narozen v Benešově
Vyučen truhlářem, poté dva roky práce v truhlářské dílně
Vyšší uměleckoprůmyslová škola (design a konstrukce nábytku, design dřevěných hraček)
Vysoká škola umělecko-průmyslová, obor Architektura (vedoucí Eva Jiřičná, asistent Radek Kolařík)
2000 I ukončení studia architektury
2001-2002 I SUPŠ asistent v ateliéru Ing. Schusterové
od 2002 I vlastní architektonická praxe
www.atelierkunc.com