portál uživatelů
softwarů Autodesk

3D tisk v módním průmyslu

Pokračujeme ve volném seriálu věnovaném 3D tisku – tentokrát se zaměříme na módu – oblečení tisknutelné na 3D tiskárnách. Propojení módního průmyslu a nejmodernějších technologií – a to nejen software…

3D tisk v módním průmyslu

Pokračujeme ve volném seriálu věnovaném 3D tisku – tentokrát se zaměříme na módu – oblečení tisknutelné na 3D tiskárnách.

Propojení módního průmyslu a nejmodernějších technologií – a to nejen software, o kterém je tento web především – s 3D tiskárnami dává obrovský potenciál a přináší novou budoucnost módnímu průmyslu

3D modely oblečení tak mohou konkurovat nejdražším módním značkám a haute couture kolekcím. „Věřím, že 3D technologie tisku pomůže demokratizovat módu a poskytne návrhářům při tvoření jejich kolekcí více nezávislosti,“ říká například izraelská designérka Danit Peleg na svých stránkách.

Dalším z průkopníků 3D tisku je designér Francis Bitonti. Ten také na konferenci v prosinci loňského roku představil zcela konkrétní návrh šatů pro šantánovou tanečnici Ditu Von Teese. Spojení oslnivých třicátých let, kabaretu a burlesky s nejmodernější technologií „nositelných“ 3D tisků bylo také tématem celého projektu magazínu Dezeen. „Nové technologie znamenají, že se proces návrhu stává podobným vytváření hollywoodského filmu,“ říká o tomto konkrétním projektu Francis Bitonti.

Dále na konferenci řekl, že aktuální velmi rychlý vývoj v designu počítačového software a 3D tisku znamená, že návrháři již nejsou omezeni svými znalostmi materiálů. „Mizí rozdíl mezi tím, co lze simulovat a co můžete fyzicky nosit,“ tvrdí Bitonti. 3D-tištěné šaty navržené Bitontim ve spolupráci s designérem Michaelem Schmidtem měly premiéru loni v březnu v hotelu Ace v New Yorku, a hned se staly jednou z nejdiskutovanějších módních událostí roku.

„Jedna z věcí, na kterou chceme naším projektem upozornit, je to, že materiály se stávají médiem. Pracujeme s materiálem v animacích, podobně jako se vyrábí video: pomocí obrazových bodů a polygonů. Proces návrhu je mnohem blíže k tvorbě filmu,“ říká Bitonti.
Bitonti ale není jediný návrhář, který zkoumá možnosti 3D-tisku v módě, loni třeba módní návrhářka Iris van Herpen nebo Rem Koolhaas vytvářeli 3D-tištěné boty, které vypadají jako kořeny stromů. O tom v některém z následujících dílů.
Zdroj: Danit Peleg, Francis Bitonti / Dezeen