Šumperák: legendární český dům
Někdo je nenávidí. Pro tisíce jiných se stal domovem a dostupným obydlím. Řeč je o „šumperácích“, symbolu českého socialistického stavitelství. Odhaduje se, že šumperáků stojí v České repu…
Někdo je nenávidí. Pro tisíce jiných se stal domovem a dostupným obydlím. Řeč je o „šumperácích“, symbolu českého socialistického stavitelství. Odhaduje se, že šumperáků stojí v České republice a na Slovensku více než čtyři a půl tisíce.
Právě vyšla první kniha o legendárním rodinném domu z období socialismu, který v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vyrostl v téměř každém městě nebo vesnici. Dům nesl ozvuky bruselského stylu, je symbolem šedesátých let, stejně jako normalizace i moderního bydlení. Byl chválen i zatracován. Kniha vedle sebe klade pohled projektanta, majitelů domů, historika umění a fotografa.
V úvodní studii, rozhovorech se stavebníky, plánech i na 400 fotografiích přibližuje fascinující příběh, jak se rodinný dům typu V navržený v roce 1967 šumperským projektantem Josefem Vaňkem mění v šumperák.
Šumperák je označení pro typ rodinného domu, jehož projekt vznikl na konci 60. let 20. století. První dům, odkazující na bruselský styl československé expozice Expo 58, navrhl projektant Josef Vaněk (1932–1999) pro tehdejšího ředitele nemocnice v Šumperku. Podle něj se pak ujalo lidové označení šumperák. Oficiální název zněl „rodinný dům typu V“. Druhý dům tohoto typu byl postaven v centru Šumperka (Terezínská ulice 3), kde stojí dodnes. Postupně bylo těchto domů po celé zemi postaveno několik tisíc. Na počátku 70. let byla hodnota stavby 120 000 Kčs.
Zajímá vás více? Tady je video na webu České televize
Co je „šumperák“
Jednopatrový rodinný dům, kde obytné místnosti jsou situovány v prvním patře, přízemí je využíváno pro zázemí domu a nachází se zde také garáž. Čelní strana opticky vystupujícího prvního patra je prosklená a s průběžným úzkým, spíše okrasným, balkónem. Balkón je po obou stranách ukončen typickými šikminami, často s kruhovými průzory nebo prolisy. Šikmý motiv se objevuje obvykle také v prosklení garážových dvěří, které jsou umístěny na čelní straně vlevo, vpravo se nachází hlavní vchod.