Revit a ČSN. Jak to vlastně je?
Věděli jste, jakou tradici mají naše normy? V současné době máme platné normy zabývající se zobrazováním pozemních staveb z roku 2004 a to konkrétně ČSN 01 3420 vycházející z jejích předešlých sestřič…
Věděli jste, jakou tradici mají naše normy?
V současné době máme platné normy zabývající se zobrazováním pozemních staveb z roku 2004 a to konkrétně ČSN 01 3420 vycházející z jejích předešlých sestřiček a to až z období roku 1981. A dále máme normu upřesňující zobrazování výkresů ve stavebnictví ČSN 01 3406 z roku 2015 a její sestřička byla z roku 1987. Normy zohledňují primárně ručně kreslené výkresy a nevěnují se problematice současného BIM řešení.
Veškeré výkresy musejí odpovídat normám zakreslování, aby bylo zaručeno mezioborové porozumění obsahové části a to přímo realizátorem, elektro technikem, klientem apod. Normy jsou koncipovány, tak aby obsahovou část symbolů rozeznal i laik. Proto jsou koncipovány, tak jak jsou koncipovány. Samozřejmě neodrážejí aktuální vývojové trendy a reagují vždy až pod nátlakem stavařské komunity. Příklady jsou zřejmé z period aktualizací norem řešící zakreslování pozemních staveb. Ve fázi studie je možné a dokonce chtěné upravovat obsahovou část více oku lahodící, než unifikovanému vzhledu. Přece jen každý má svůj rukopis, ale v projektové dokumentaci ke stavebnímu či územnímu řízení je slušné se držet stanovených zásad.
A víte že…???
Projekt Autodesk families je koncipován v souladu se současnou platnou normou zobrazování pozemních staveb ČSN 01 3420. Ale umožňuje zobrazení ve třech stupních detailu, tak aby uspokojil potřeby profesantů, projektantů a architektů. A to pomocí zobrazování: HRUBÝ/STŘEDNÍ/JEMNÝ
Příklady zobrazení:
Hrubý pro profesanty a projektanty, primárně zobrazovaný ve 2D
Střední odpovídající hrubému zobrazení ve 3D – optimalizováno pro rychlou práci ve 3D
Jemný odpovídající jemnému zobrazení ve 3D – obsahuje více detailů, náročnější na výpočetní výkon
Veškeré přednastavené zobrazení lze ovšem měnit také dle potřeby v nastavení zobrazení pod klávesovou zkratkou VG