Virtuální realita ve stavebnictví – hračka nebo práce?
O virtuální realitě se v poslední době opravdu hodně mluví. Všichni o ní ž něco slyšeli, většina ví, že je to zřejmě super technologie, ale už skoro nikdo netuší, k čemu by to vlastně měl. Tedy kromě …
O virtuální realitě se v poslední době opravdu hodně mluví. Všichni o ní ž něco slyšeli, většina ví, že je to zřejmě super technologie, ale už skoro nikdo netuší, k čemu by to vlastně měl. Tedy kromě nějakého hraní. A přitom je to velmi jednoduchá technologie k použití. Pokud již vytváříte své modely ve 3D (například v Revitu, Navisworksu, atd..) tak již máte vyhráno. V podstatě okamžitě své modely můžete projít virtuálně. Bez složitých exportů a úprav. Nasaďte si virtuální brýle a projděte si každé zákoutí svých modelů
Virtuální realitě se ve společnosti Adeon CZ věnujeme velmi podrobně v novém čísle magazínu Revit News, pokud jej ještě neodebíráte a tohle téma vás zajímá z praktického pohledu, pak si jej rozhodně nenechte utéct.
A pokud si chcete virtuální realitu odzkoušet prakticky na Revit a Navisworks modelech, pak se za námi zastavte na akci BIM Snídaně 2017, kde budeme mít virtuální koutky, kde vám naši technici vše rádi předvedou a vysvětlí.
Zaregistrujte se na BIM Snídani 2017 >>
Jsou ve Virtuální realitě nějaké rozdíly?
Druhů virtuálních realit je opravdu hodně. A logicky také v různých kvalitách. Rozdělujeme je do kategorií pasivní VR a aktivní VR. V pasivní virtuální realitě neprobíhá žádná interakce mezi uživatelem a daným prostředním. Pouze se jen můžete rozhlížet okolo v 360° renderu. Zde spadá virtuální realita za pomocí chytrého mobilu a využití například Google Cardboard. Nicméně kvalita zde není nijak úchvatná a také se dosti lidem při použití tohoto VR dělá špatně.
Druhou možnosti je tedy již zmíněná aktivní virtuální realita. Také ji můžeme velmi provokativně pojmenovat jako „reálnou“ virtuální realitu. V ní již můžete interagovat s okolním prostředím. Například se v něm můžete procházet (což u pasivního nelze). Můžete si například v modelu baráku otevírat dveře, nebo jinak s modelem manipulovat. Pro aktivní virtuální realitu již musíme použít počítač a již (zatím) nelze použít pouze chytré mobilní zařízení. Díky dedikovaného počítače a jeho výkonu je i kvalita této reality mnohem lepší. Nicméně náklady na toto VR jsou mnohonásobně vyšší. Základem jsou samozřejmě samotné brýle se senzory pohybu. Takovýto set lze například pořídit okolo dvaceti tisíc, a to značky HTC Vive anebo Ocullus Rift.
Hardwarové nároky
Jak jsem již zmínil, pro aktivní virtuální realitu potřebujeme výkonný počítač. Co ale znamená výkonný? Tou nejdůležitější částí je grafická karta. Výrobci označují karty schopné virtuální reality symbolem VR-Ready. Určitě se na něj ale nespoléhejte. VR-Ready karta lze zakoupit už za nějakých pár tisíc. Nicméně s jistotou vám mohu říct, že v takovém to případě budete u CAD modelů narážet na spoustu problémů. Autodesk doporučuje opravdu velmi drahé karty typu AMD FirePro W9100 anebo Nvidia Quadro P6000 (a prý nejlépe duální). V takovém případě je ale investice v řádu statisíců. To ale pro běžné architektonické použití není potřeba. Nám se velmi osvědčili karty na úrovní Nvidia GeForce GTX 1080Ti, která má skvělý poměr cena/výkon. Rozhodně však nešetřete ani na CPU (co nejrychlejší, max 4 jádra) a ani na RAM.
Software
Jak ale dostat CAD model do VR? Možností je více a jak jsem již zmínil, více se rozepisujeme v již zmíněném magazínu Revit News anebo na akci BIM Snídaně. Základem je však program Revit Live, díky kterému si doslova na tři kliknutí můžete převést Revit model do VR. Bez potřeby jakéhokoliv nastavování.
Následně se dají modely ještě upravovat a zkrášlovat například v programu Autodesk Stingray. Nicméně k tomu jsou již zapotřebí znalosti daného programu a již se nejedná o tak jednoduchý proces. Popřípadě lze na velmi složité modely s opravdu velkým množstvím polygonů použít Autodesk VRED Professional.
Virtuální realita jako služba
Asi již není pochyb, že virtuální realita má praktické využití. Firmy se již dnes snaží VR zařadit do svých procesů. Například Architekti mohou velmi jednoduše takto projít daný model stavby s daným klientem dříve, než se začne stavět. Klient daného architekta si může projít doslova každou místnost. Jistě je to mnohem efektnější konkurenční výhoda než dodávat jen čistě 2D vizualizace.
Jelikož VR má stále několik překážek právě ve zmíněných hardwarových nárocích, pak jsme se ve společnosti Adeon CZ rozhodli dodávat našim klientům virtuální realitu jako službu. Zkušební provoz jsme začali v naší Ostravské kanceláři. Můžete se za námi zastavit, přijít i klidně se svým klientem a společně si projít daný model. Náš technik vám bude samozřejmě asistovat, a ovládání reality vám i klientovi rád vysvětli. Nemusíte si tak pořizovat vlastní drahý hardware, instalovat senzory a podobně. Prostě jen přineste hotový 3D model.
Máte jakékoliv otázky k virtuální realitě a jejímu praktickému využití ve stavebnictví? Rád vám je zodpovím.
Matěj Škarka
matej.skarka@adeon.cz
CAD specialista ve společnosti Adeon CZ, s.r.o.