CZ Architekti: Ateliér Štěpán
<Video v článku> Ve volném seriálu představujeme další zajímavou osobnost české architektonické scény – Marka Štěpána ze stejnojmenného Atelier Štěpán. Ten na sebe v poslední době upozorn…
Ve volném seriálu představujeme další zajímavou osobnost české architektonické scény – Marka Štěpána ze stejnojmenného Atelier Štěpán.
Ten na sebe v poslední době upozornil malou stavbou kostela Sv. Václava v Sazovicích (viz video).
Atelier byl založen v roce 1997 jako autorský atelier, zabývající se architekturou, veřejným prostorem a designem. Za dobu své existence se vyprofiloval do stávající podoby firmy tvořící kvalitní českou architekturu. To bylo vícekrát oceněno. O kvalitě projektů a realizací Atelieru Štěpán svědčí několik významných ocenění, jichž je nositelem – Grand prix architektů, Cena Klubu za starou Prahu, Stavba roku a Interiér roku.
Jádro ateliéru bylo doplněno stálým okruhem spolupracovníků a profesních specialistů stavebních i uměleckých profesí.
Ateliér nabízí koncepční a komplexní řešení architektonických a urbanistických témat. Tedy od myšlenkové báze, přes všechny stupně projektové dokumentace, autorský dozor na stavbě až po návrh nejmenších detailů. K aktivitám ateliéru patří i produkce vybraných autorských designových kusů a uměleckých děl.
Marek Štěpán se inspiruje tradicí i modernismem, ve svých projektech rozvíjí archetypální pojetí architektury. Zaměřuje se na projekty sakrálních staveb, novostaveb i rekonstrukcí, které řeší komplexně. Navrhuje i další občanské a obytné stavby, věnuje se pedagogické a teoretické činnosti. Stavby MJŠ získaly mnohá ocenění.
„Myšlenkově bych se zařadil do Evropy v užším smyslu do moravsko-austriackého regionu. Dnešní postmoderní doba často hýří přemírou různých stylů, já se obracím napřed k jakési vnitřní pravdivosti,“ říká o své tvorbě.
Architekt Marek Štěpán je také autorem manifestu Dekor strukturalismus (Dekor struktur aneb o božském v architektuře), ve kterém se distancuje od prohlášení Adolfa Loose, známého moderního architekta, který prohlásil v roce 1908, že ornament je zločin. Loos chtěl svou slavnou metaforou demonstrovat závažnost rozhodnutí modernistických architektů počátku 20. století projektovat pouze čisté a výrazně nezdobné stavby. Marek Štěpán dekor-strukturalismem zamýšlí rehabilitovat fenomén dekoru, ozdoby, ornamentu ve svém původním, především antickém významu. Odmítá ovšem dekoratérství jako zakrývání nedostatků, zajímá ho pouze „dekor vyplývající ze samé bytnosti a podstaty materiálů a jejich co nejpravdivější ozvěny na povrchu… dekor jako zjevená pravda na povrchu díla.“
Foto: Atelier Štěpán