Použití GPS dat v mapách, Autodesk Map, 1. díl
Již je tomu několik let, kdy se stalo používání GPS (Global Positioning System) přijímačů k určování polohy na celém zemském povrchu samozřejmostí. Ruční GPS přijímače jsou dostupné za příznivé ceny a…
Již je tomu několik let, kdy se stalo používání GPS (Global Positioning System) přijímačů k určování polohy na celém zemském povrchu samozřejmostí. Ruční GPS přijímače jsou dostupné za příznivé ceny a zároveň běžnému uživateli poskytují dostačující přesnost. V tomto tutoriálu se dozvíte, jak využít data s GPS přijímačů do vašeho projektu v Autodesk Mapu.
GPS přijímače v současnosti vyrábí spousta firem a jejich cena a schopnosti se značně liší od nejlevnějších po nejdražší modely. Některé modely například umějí exportovat získaná data do DXF formátu, mnoho jiných však tuto možnost postrádá. V tomto tutoriálu je popisována práce s programem Geographic Calculator od společnosti Blue Marble Geographics, který byl využit pro konverzi GPS souboru z ručního přístroje Magellan 5000 do DXF formátu pro Autodesk Map. Dále byl využit program zvaný Fugawi od společnosti Northport Systems Inc., pomocí kterého byla přenesena polohopisná data z GPS přijímače do počítače.
Poznámka: Kromě uvedeného existuje samozřejmě ještě celá řada jiných konverzních programů. Například pokud máte k dispozici přijímač Garmin GPS, možná si rádi vyzkoušíte program zvaný CAD2GPS od společnosti AZTECHSOFT.
V tomto tutoriálu budeme předpokládat, že máte již ve svém GPS přijímači nasbíraná polohopisná data a chcete je znázornit na mapě. Proces převodu GPS dat z přístroje do mapy v počítači je dvoufázový:
·přenos dat z GPS přijímače do počítače
·konverze polohopisných dat do DXF formátu