Modernizace projektování pomocí Autodesk Architectural Desktop 2004, 1. díl
Verze Autodesk Architectural Desktop 2004 obsahuje nejvyšší počet vylepšení od uvedení tohoto produktu na trh. Jeho nové funkce vám pomohou ušetřit čas a zmodernizovat vaše projektování. Již skoro pře…
Verze Autodesk Architectural Desktop 2004 obsahuje nejvyšší počet vylepšení od uvedení tohoto produktu na trh. Jeho nové funkce vám pomohou ušetřit čas a zmodernizovat vaše projektování. Již skoro před rokem byly stručně na 24hdesign.cz představeny hlavní nové funkce ADT 2004. Protože se po uvedení české verze na trh na podzim loňského roku začala komunita uživatelů ADT 2004 velice rozrůstat, pojďme se v několika pokračováních podrobně podívat na to, co tato poslední verze ADT uživatelům přináší.
ADT 2004 je třetí hlavní verze, které se na našem trhu používá. Byly i dvě meziverze, takže je to vlastně pátá verze celkem. Hlavním zaměřením nové verze oproti předchozím verzím je produktivita, zjednodušení ovládání, rychlost práce, snadnost naučení a zaškolení. Samozřejmě, že přibyla i „technická“ vylepšení, která požadují stavaři a architekti, ale přeci jen pokud porovnáme novinky v ADT 3/3.3 a v ADT 2004, tak se zaměření novinek liší. V ADT3/3.3 šlo především o nové objekty, významná vylepšení možností stávajících objektů, o nové funkce apod., kdežto v ADT2004 žádný nový objekt nenajdete, ale všechny se výrazně lépe ovládají a lépe se s nimi v novém prostředí pracuje, přibyly objektům nové vlastnosti a úplně nové funkce jdou také především směrem na zvýšení produktivity práce.
Uživatelské prostředí a ovládání funkcí v ADT 2004
Dlouhodobí uživatelé CAD softwaru potvrdí, že každé kliknutí myší, každé dialogové okno, které je třeba otevřít, každý fukce a výkres, které je potřeba navíc otevřít a spustit – prostě všechny tyto zdánlivě jednoduché, pouhou vteřinku trvající operace se v případě složitého projektu sčítají a zabírají v konečném důsledku poměrně hodně času. Pokud by se tyto úkony zredukovaly, tak každý získá mnohem více času, který může věnovat připravovaném návrhu nebo dalšímu projektu.
ADT 2004 výrazně zjednodušuje ovládání jednotlivých funkcí a celé prostředí je jednodušší, obsahuje vizuálně méně příkazů, ikonek a dialogů. Pokud uživatel zná předchozí verze, tak je při prvním spuštění překvapen. Kde jsou mé známé ikonky, kde je mé podrobné menu, kde jsou dialogy při spuštění příkazů apod.? Po vyzkoušení ADT2004, ale zjistí, že se vše mnohem lépe ovládá, že „nezbytné“ dialogy z minulosti jsou vlastně zbytečné, že všechny funkce a parametry jsou tam, kde by je očekával, vše je rozumně setříděno apod. Naopak uživatel, který ADT nikdy dříve nepoužíval, se do prostředí rychle dostane a nemusí se bát obrovského množství různých menu, ikonek, dialogů, které spouští nebo na něj vyskakují.
Prostředí
Prostředí vychází z novinek v AutoCADu 2004 a jak již bylo řečeno dříve, je zde opticky oproti verzi ADT3/3.3 výrazně méně ikonek, palet atd. Funkce ADT 2004 nejsou odděleny od funkcí AutoCADu jako dříve, ale vše je spojeno dohromady. Prostředí je graficky barevnější a zajímavější a dalo by se říci, že bylo děláno na objednávku architektů a stavařů, protože v ADT je opravdu výborně využité a stavařské funkce vypadají graficky velice pěkně.
Nové palety
Uživatel většinu funkcí nalezne v jednom místě – tzv. paletě nástrojů (Tool Palletes). Tato paleta je spolu s paletou Properties (Vlastnosti), jediným nástrojem, která je standardně na pracovní ploše výkresu spuštěná. Palety jsou novým ovládacím prvkem v celé sadě produktů řady 2004 a vlastně nahrazují menu a dřívější paletky s ikonkami jednotlivých funkcí. Je ale potřeba poznamenat, že menu s funkcemi ADT se dá zapnout, takže uživatelé, kteří ho vyžadují ho mají i nadále. Hlavní paleta nástrojů je tříděna podle jednotlivých typů úloh nebo typů objektů do záložek.
Palety se přichytávají k okrajům ADT nebo obrazovky a jsou „nezávislé“ na prostředí, tzn., že se dají přesunout mimo okno ADT. Paletám se dá nastavit, že se dají automaticky schovávat (sbalovat), takže je v prostředí vidět pouze pruh s jejich názvem a pouze při přiblížení myší se rozbalí. Výhodou je pak velká plocha pro práci, která není zaplněna.
Nastavení palet je pro uživatele možné dále podrobně přizpůsobovat. U palet s příkazy se dá nastavit velikost obrázku ikon, zda má být s textem nebo bez něj a dá se nastavit průhlednost palet. Takže vidíte to co máte nakresleno ve vašem projektu nebo výkresu pod paletou. Průhlednost jde nastavit například i u příkazové řádky, pokud si ji vytáhnete na plochu.
Toto jsou základní funkce a možnosti, které s paletami lze dělat. Pro uživatele a správce je důležité to, že si může přizpůsobit příkazy a palety k obrazu svému. Na to je ale potřeba si vysvětlit další nový nástroj související s nastavením prostředí a to Prohlížeč Obsahu (Content Browser)
Prohlížeč obsahu
Je to katalog (knihovna) funkcí, příkazů, palet, objektů, materiálů atd., které se dají přenést do ADT a používat při projektování, kreslení atd. Nejlépe je se podívat na obrázek, kde je otevřen jeden katalog základních nástrojů.
Na obrázku jsou vidět standardní funkce pro vytváření stavebních objektů. Uživatel si může tyto nástroje přenést na svojí záložku v paletě nástrojů pomocí malé ikonky „i“. Vše je dělané pomocí i-drop technologie Autodesku. Lze přenášet buď jednotlivé funkce nebo celé palety. V katalozích naleznete veškeré funkce v ADT, takže pokud některé funkce nemáte na paletách, tak si je nalezněte v katalogu a do svého prostředí přeneste. Každý uživatel si může v prohlížeči obsahu vytvořit svůj katalog a v něm si připravit obsah, který bude potřebovat. Katalogy se dají přenášet, lze je vytvořit například na jiném počítači. Takže pokud si jednou své palety, příkazy, objekty atd. připravíte podle svých potřeb, lze je pak přenést a využít na libovolném počítači.
Takto se dají samozřejmě připravit nejen funkce pro své potřeby, ale při definování nového projektu může CAD manager (nebo kdokoliv jiný) pověřený nastavením standardům pro tento projekt nastavit styly, objekty a další parametry a příkazy najednou. Každý projektant, který bude na projektu pracovat si toto nastavení stáhne do svého ADT a používá je. Navíc palety nebo nástroje jsou propojeny s katalogem, takže jakákoliv změna v katalogu je buď automaticky nebo po manuální aktualizaci (dle nastavení) ihned změněna i v ADT.
Na dalším obrázku jsou vidět vlastnosti nástroje v ADT. V tomto případě je to funkce pro vložení dveří. Je vidět, že v ADT si lze pro každý nástroj definovat jeho parametry, takže si například můžete připravit paletu pro vkládání různých typů dveří – dle stylů, rozměrů atd. Práce je proto po nastavení těchto nástrojů v příslušném projektu velice jednoduchá. Jen zvolíte jednotlivé nástroje (ikonky) a umístíte prvek do projektu. Nic již nenastavujete.
Takto si připravíte, nebo připraví CAD manager, jednotlivé nástroje a ty se přenesou z ADT do katalogu. Postup vytváření katalogu nástrojů je úplně stejný jako v případě přenášení katalogů do ADT. Vše je pomocí přetažení myší.
Každý nástroj sdružuje společné funkce. Například pokud kliknete pravým tlačítkem na nástroj Stěna, tak se objeví fukce pro úpravu stylu, použití vlastností na skicu (tedy převedení skici na stěny) apod.