portál uživatelů
softwarů Autodesk

Použití GPS dat v mapách, Autodesk Map, 5. díl

Stavebnictví

Dnes budeme pokračovat v postupu, zaměřeném na přenos polohopisných údajů z GPS přijímače do vašeho počítače, který jsme si ukázali již ve třech předchozích dílech. 14. Objeví se dialogové okno s info…

Použití GPS dat v mapách, Autodesk Map, 5. díl

Dnes budeme pokračovat v postupu, zaměřeném na přenos polohopisných údajů z GPS přijímače do vašeho počítače, který jsme si ukázali již ve třech předchozích dílech.

14. Objeví se dialogové okno s informací, kolik bodů bylo zpracováno (viz Obrázek 11). V tomto příkladě jsou zpracovávány čtyři body, což je počet bodů získaných původně z GPS přijímače ze souboru gpspoint. Klikněte na tlačítko OK a zavřete program Geographic Calculator.

 

Obrázek 11: Dialogové okno s informací o počtu bodů, které byly právě převedeny do DXF formátu.

15. Poslední částí celého procesu je zobrazení těchto převedených bodů v DXF formátu do vaší mapy v programu Autodesk Map. Z roletového menu vyberte položku File > Open. Zvolte typ souboru DXF a potom označte soubor gps.dxf (viz Obrázek 12). Klikněte na tlačítko Open.

 

Obrázek 12: Otevření převedeného souboru gps.dxf v Autodesk Mapu.

16. Pokud máte problém s viditelností bodů na mapě, upravte hranice výkresu. Body pro soubor gps.dxf jsou vztaženy k systému UTM, takže musíte hranice výkresu upravit s ohledem na tento systém. V tomto příkladě má levý spodní roh hodnotu 302500, 4924500 a pravý horní roh má hodnotu 305500, 4931500, což vám zajistí nastavení hranic výkresu na takovou hodnotu, abyste viděli celou plochu okresu, v kterém byl proveden odečet souřadnic pomocí GPS přijímače. Hranice výkresu upravíte přes roletové menu Autodesk Mapu, kde zvolíte položku Format > Drawing Limits a postupně zadáte na příkazové řádce výše uvedené hodnoty. Nakonec zvolíte zoomovací režim All. V této chvíli byste měli vidět příslušné naimportované body z DXF souboru na obrazovce.

Související články: